fbpx
Przejdź do treści

Pigułki hormonalne do kosza? Ta metoda antykoncepcji kobiet zabija plemniki!

antykoncepcja zabija plemniki
fot. Pixabay

Naukowcy z Teksasu i Uniwersytetu Północnej Karoliny opublikowali na łamach „Science Translational Medicine” wyniki badań, które mogą zrewolucjonizować antykoncepcję. Opierają się one na przeciwciałach, które neutralizują plemniki. Preparat czeka teraz na testy na ludziach.

Powstała nowa alternatywa dla hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet. Syntetyczne przeciwciała zabijają plemniki skutecznie – ich skuteczność jest 10 razy większa niż naturalnych odpowiedników.  

Zabijają plemniki i są nieszkodliwe? 

Klasyczne tabletki hormonalne są jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów antykoncepcji. Niestety ich stosowanie niesie za sobą możliwość wielu skutków ubocznych. Wśród nich są m.in.: zakrzepica, nadciśnienie, powikłania sercowo-naczyniowe, choroba niedokrwienna serca, trądzik, przybieranie na wadze, zaburzenia cyklu: dodatkowe krwawienia lub skąpe miesiączki. Należy też zwrócić uwagę na wzrost ryzyka raka piersi (1 dodatkowy przypadek na 8000 użytkowniczek na rok). Najczęściej jednak są to zaburzenia samopoczucia, takie jak: niskie libido, nerwowość, płaczliwość, nudności, wymioty. Stosujące tabletki kobiety mówiły najczęściej o pogorszeniu życia seksualnego i wahaniach nastroju, co pojawia się w wymienionych powyżej objawach.  

Pojawiająca się alternatywa w postaci zastrzyku dopochwowego z przeciwciałami ma szansę wyprzeć antykoncepcyjne tabletki hormonalne. Na razie nowy preparat przetestowano na zwierzętach. Naukowcy wszczepili zmodyfikowane przeciwciała owcom. Po umieszczeniu ich w drogach rodnych samic udało się wykazać, że eliminują plemniki znajdujące się w zaaplikowanej im ludzkiej spermie z 99,9 proc. skutecznością. W dotychczasowej antykoncepcji hormonalnej, zależnie od firmy i sposobu aplikacji skuteczność ta wahała się między 99 a 99,8 proc. 

Naukowcy są bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników badań laboratoryjnych. Planowane są kolejne fazy badań z udziałem ludzi. Dzięki temu będzie można określić, czy podobny efekt możliwy jest także u kobiet. Jeśli wyniki badań będą podobne jak na wcześniejszym etapie, wkrótce możliwe będzie zgłoszenie preparatu do komisji leków i wprowadzanie go na rynek. Co istotne, naukowcy zaznaczają, że nowa metoda antykoncepcji ma być pozbawiona negatywnego wpływu na organizm. Być może więc wkrótce ginekolodzy będą oferować usługę antykoncepcji za pomocą zastrzyku. Byłaby to prawdziwa rewolucja na rynku preparatów antykoncepcyjnych.  

Źródło: Science Translational Medicine

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.