fbpx
Przejdź do treści

Niski poziom cukru w okresie niemowlęcym. Czy mózg dziecka będzie słabiej rozwinięty?

niski poziom cukru niemowlę rozwój dziecka niemowlak CUKRZYCA u noworodków niski poziom cukru MedGen
fot. 123rf.com

Niski poziom cukru we krwi w okresie niemowlęcym jest istotnym elementem mogącym zaszkodzić zdrowiu. Leczenie hipoglikemii u niemowląt zapobiega długotrwałemu uszkodzeniu mózgu dziecka – to wnioski z badań zespołu naukowców z Kanady i Nowej Zelandii.

Badanie przeprowadzone przez University of Waterloo i University of Auckland jest pierwszym tego rodzaju badaniem, które stwierdza, że ​​stabilizacja poziomu cukru we krwi u noworodków z hipoglikemią zapobiega uszkodzeniom mózgu.

Hipoglikemia groźna dla niemowląt

Niski poziom cukru we krwi, znany również jako hipoglikemia, występuje, gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt niski. Niski poziom cukru we krwi jest powszechną przypadłości i ​​zdarza się nieco częściej niż u jednego na sześć dzieci. Ponieważ glukoza jest głównym źródłem paliwa dla mózgu i organizmu, nieleczony niski poziom cukru we krwi może powodować niekorzystne skutki dla rozwoju neurologicznego dziecka do 4,5 roku życia.

Chociaż wiadomo, że narażenie na hipoglikemię zmienia kształt wczesnego przebiegu rozwojowego, dotychczas nie wiedziano, w jaki sposób hipoglikemia może zmienić rozwój dziecka po wczesnym dzieciństwie. Nowe badanie zespołu zbadało długoterminowe konsekwencje rozwoju mózgu dziecka w wieku od 9 do 10 lat i wykazało, że nie ma znaczących różnic w wynikach dzieci narażonych na hipoglikemię jako noworodki w porównaniu z ich rówieśnikami.

Bogate doświadczenia przedszkolne i szkolne mogą pomóc mózgowi dziecka w reorganizacji i poprawie jego zdolności akademickich aż poziomu rozwoju ich rówieśników.

– wyjaśnia Ben Thompson, profesor z School of Optometry & Vision Science w Waterloo.

Mózg dziecka jest plastyczny

Obserwując 480 dzieci urodzonych z ryzykiem hipoglikemii noworodkowej, naukowcy ocenili każde dziecko w wieku od 9 do 10 lat w pięciu kluczowych obszarach: osiągnięcia w nauce, funkcje wykonawcze, funkcje wzrokowo-ruchowe, adaptacja psychospołeczna i ogólny stan zdrowia. Wszystkie dzieci, które brały udział w poprzednich badaniach, dostarczały naukowcom informacji na temat ich wyników neurorozwojowych w wieku dwóch oraz 4,5 lat.

Zespół badawczy twierdzi, że nadrabianie zaległości w funkcji neuropoznawczej może wynikać z plastyczności mózgu – zdolności mózgu do adaptacji, zmiany i dojrzewania w wyniku doświadczenia.

W ciągu ostatniej dekady zespół badawczy prowadził także badania skuteczności żelu z dekstrozą w leczeniu niskiego poziomu cukru we krwi w pierwszych 48 godzinach życia noworodka. Dekstroza to cukier pochodzący z kukurydzy lub pszenicy, który jest chemicznie identyczny z cukrem we krwi. W dodatkowym badaniu opublikowanym w Journal for the American Medical Association zespół ocenia późniejsze ryzyko stosowania żelu z dekstrozą jako leczenia hipoglikemii w okresie niemowlęcym. Naukowcy stwierdzili, że nie powoduje to znaczącej różnicy w ryzyku zaburzeń neurosensorycznych w wieku dwóch lat.

Źródło: Science Daily

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.