Badania przeprowadzone przez naukowców na University of Cincinnati w stanie Ohio wykazały, że kobiety z niewydolnością nerek stosunkowo rzadko stosują środki antykoncepcyjne. Ogólny wskaźnik stosowania antykoncepcji wśród kobiet z niewydolnością nerek poddawanych dializie w Stanach Zjednoczonych wynosił zaledwie 5,3 proc.
Najnowsze doniesienia ze świata nauki
W badaniu wzięło udział 35 732 kobiety w wieku rozrodczym. Każda z nich pomiędzy 14 a 44 rokiem życia była dializowana. Co się okazało? Tylko 5,3 proc. z nich korzystało ze środków antykoncepcyjnych. Średni wiek kobiet stosujących jakąkolwiek antykoncepcję w chwili włączenia do badania wynosił 30 ± 7 lat.
Chociaż schyłkowa choroba nerek niekorzystnie wpływa na płodność, poczęcie jest częste wśród kobiet poddawanych dializie. Niewydolność nerek zwiększa ryzyko niekorzystnych skutków ciąży, w tym stanu przedrzucawkowego, ograniczenia wzrostu płodu i porodów przedwczesnych (…).
Cytuje portal News Medical
Co dowiodło badanie?
Okazało się, że antykoncepcję najczęściej stosowały kobiety w wieku 15–24 lat (11,1 proc.). Najrzadziej sięgały po nią zaś te w wieku 40–44 lat (2,6 proc.). Na wynik badania miało wpływ wiele aspektów. Wykazało ono chociażby to, że młodszy wiek, pochodzenie etniczne, niewydolność nerek spowodowana zapaleniem kłębuszków nerkowych, metoda hemodializy, jak i opieka nefrologiczna przed dializą, wiązały się z większym prawdopodobieństwem stosowania antykoncepcji. Analiza wykazała również, że status społeczno-ekonomiczny nie wpłynął na prawdopodobieństwo stosowania antykoncepcji.
Badanie dotyczyło szerokiej grupy kobiet poddawanych dializie – obejmowały wszystkie grupy rasowe i etniczne w Stanach Zjednoczonych w latach 2005-2014. Miało ono na celu leprze zrozumienie częstości stosowania środków antykoncepcyjnych.
„Wyniki wskazują, że stosowanie antykoncepcji wśród kobiet z niewydolnością nerek jest niezwykle niskie, co może odpowiadać za wyższy odsetek niezamierzonych ciąż w tej populacji wysokiego ryzyka” – mówi jeden z autorów badania.
Odnosząc się do owego „wysokiego ryzyka”, warto podkreślić chociażby możliwość wystąpienia wspomnianego wcześniej stanu przedrzucawkowego. Jak mówił jeden z lekarzy, którego słowa cytowaliśmy na naszym portalu: „Stan przedrzucawkowy to powikłanie ciąży, które może być bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Może spowodować uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, drgawki i śmierć. Zwiększa także ryzyko wystąpienia ataków serca, udaru mózgu i cukrzycy” – więcej dowiesz się o tym problemie tutaj: KLIK.
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!