fbpx
Przejdź do treści

Niewydolność nerek a antykoncepcja – obserwacje są niepokojące [WYNIKI BADAŃ]

niewydolność nerek a środki antykoncepcyjne

Badania przeprowadzone przez naukowców na University of Cincinnati w stanie Ohio wykazały, że kobiety z niewydolnością nerek stosunkowo rzadko stosują środki antykoncepcyjne. Ogólny wskaźnik stosowania antykoncepcji wśród kobiet z niewydolnością nerek poddawanych dializie w Stanach Zjednoczonych wynosił zaledwie 5,3 proc.

Najnowsze doniesienia ze świata nauki

W badaniu wzięło udział 35 732 kobiety w wieku rozrodczym. Każda z nich pomiędzy 14 a 44 rokiem życia była dializowana. Co się okazało? Tylko 5,3 proc. z nich korzystało ze środków antykoncepcyjnych. Średni wiek kobiet stosujących jakąkolwiek antykoncepcję w chwili włączenia do badania wynosił 30 ± 7 lat.

Chociaż schyłkowa choroba nerek niekorzystnie wpływa na płodność, poczęcie jest częste wśród kobiet poddawanych dializie. Niewydolność nerek zwiększa ryzyko niekorzystnych skutków ciąży, w tym stanu przedrzucawkowego, ograniczenia wzrostu płodu i porodów przedwczesnych (…).

Cytuje portal News Medical

Co dowiodło badanie?

Okazało się, że antykoncepcję najczęściej stosowały kobiety w wieku 15–24 lat (11,1 proc.). Najrzadziej sięgały po nią zaś te w wieku 40–44 lat (2,6 proc.). Na wynik badania miało wpływ wiele aspektów. Wykazało ono chociażby to, że młodszy wiek, pochodzenie etniczne, niewydolność nerek spowodowana zapaleniem kłębuszków nerkowych, metoda hemodializy, jak i opieka nefrologiczna przed dializą, wiązały się z większym prawdopodobieństwem stosowania antykoncepcji. Analiza wykazała również, że status społeczno-ekonomiczny nie wpłynął na prawdopodobieństwo stosowania antykoncepcji.

Badanie dotyczyło szerokiej grupy kobiet poddawanych dializie – obejmowały wszystkie grupy rasowe i etniczne w Stanach Zjednoczonych w latach 2005-2014. Miało ono na celu leprze zrozumienie częstości stosowania środków antykoncepcyjnych.

 „Wyniki wskazują, że stosowanie antykoncepcji wśród kobiet z niewydolnością nerek jest niezwykle niskie, co może odpowiadać za wyższy odsetek niezamierzonych ciąż w tej populacji wysokiego ryzyka” – mówi jeden z autorów badania.

Odnosząc się do owego wysokiego ryzyka”, warto podkreślić chociażby możliwość wystąpienia wspomnianego wcześniej stanu przedrzucawkowego. Jak mówił jeden z lekarzy, którego słowa cytowaliśmy na naszym portalu: „Stan przedrzucawkowy to powikłanie ciąży, które może być bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Może spowodować uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, drgawki i śmierć. Zwiększa także ryzyko wystąpienia ataków serca, udaru mózgu i cukrzycy” – więcej dowiesz się o tym problemie tutaj: KLIK.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.