Przejdź do treści

„Niewinne”

„Niewinne” to najnowszy film powstały w wyniku współpracy polsko-francuskiej. Oparty na prawdziwych wydarzeniach szokuje i wzrusza.

Premiera filmu Niewinne miała miejsce dopiero kilka dni temu, ale już teraz dyskusja społeczna na jego temat osiągnęła gigantyczne rozmiary. Anne Fontaine przenosi nas do ponurej rzeczywistości powojennej Polski, gdzie wciąż jeszcze stacjonują żołnierze Armii Czerwonej nie stroniący od przemocy i gwałtu. Młoda lekarka francuskiego Czerwonego Krzyża, Mathilde Beaulieu (Lou de Laâge), zostaje postawiona w sytuacji bez wyjścia. Kiedy przychodzi do niej młoda zakonnica z pobliskiego klasztoru z prośbą o pomoc, musi wybierać między swoim bezpieczeństwem a poczuciem obowiązku i współczuciem wobec innych. Okazuje się, że problemem nie jest tu zapalenie płuc, tylko odebranie porodu jednej z sióstr. Sytuacja szokująca i początkowo wzbudzająca oburzenie staje się jasna, gdy matka przełożona tłumaczy lekarce, co stało kilka miesięcy wcześniej, gdy do klasztoru wtargnęli żołnierze radzieccy. Przy nadziei jest również kilka innych kobiet.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Niewinne są historią opartą na prawdziwych zdarzeniach. Opowiadają o determinacji, odwadze i wierze – tej prawdziwej i tej trochę wymuszonej. Losy sióstr zakonnych ukazane są bardzo indywidualnie. Nie widzimy jedynie przeźrocza, przez które widać je wszystkie. Każda ma swoją historię i coś do powiedzenia. Każda w inny sposób postrzega rzeczywistość, siebie a nawet Boga. Z jednej strony poznajemy matkę przełożoną (w tej roli Agata Kulesza), która całym sercem oddana jest klasztorowi i swoim podopiecznym. Wiemy, że zrobi wszystko byle tylko ochronić je przed okrutnym światem. Z drugiej strony widzimy kogoś takiego jak nuworyszka Irena (Joanna Kulig), która niespecjalnie przejmuje się sprawami sakralnymi i otwarcie przyznaje, że klasztor to nie miejsce dla niej.

Dzięki doskonałej grze aktorskiej i nastrojowi, w który wprowadza film, widz ma wrażenie, że osobiście doświadcza wszystkich emocji, które towarzyszą jego bohaterkom. Zamiast je potępiać, współczujemy. Zamiast pogardzać niektórymi zachowaniami, jesteśmy rozdarci między ich smutkiem i chęcią szczęśliwego życia. Niewinne pokazują, że świat nie jest czarno-biały. Są ludzie, którzy nie zawsze ukazują najgorszą część swojej natury w niebezpiecznych sytuacjach, ale są i tacy, którzy potrafią się dopuścić najgorszych zbrodni, myśląc, że robią to, co należy.

Niewinne są zdecydowanie warte obejrzenia. Należy przygotować się na dużą dawkę emocji i co najmniej kilka sporych łez.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Paulina Piziorska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

10 filmów o niepłodności. Musisz je zobaczyć!

Filmy o niepłodności
fot. Fotolia

Staranie się o dziecko to trudna droga. W Stanach dotyczy to 12% par (u nas 15 %). Kino nie omija tego tematu (chociaż w Polsce filmy o tej tematyce pojawiają się incydentalnie) i w bardzo różny sposób pokazuje rzeczywistość. Oto nasz wybór, a ponieważ filmy mają działanie terapeutyczne, więc zachęcamy do oglądania.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

  1. ŻYCIE PRYWATNE – reż. Tamara Jenkins

Paul Giamatti i Kathryn Kahn grają parę po czterdziestce, starającą się o dziecko. Reżyserka Tamara Jenkins nie oszczędza widzów – pierwsza scena łóżkowa, bynajmniej sceną łóżkową nie jest – mąż robi żonie zastrzyki hormonalne.

Kolejna nieudana próba, kolejna nieudana adopcja i rodzina, której mimo chęci, pieniędzy i silnej woli, nie udaje się powiększyć. Prawdziwe, z dystansem i sarkastycznym humorem – świetne kino.

  1. SŁUŻĄCE reż. Tate Taylor

Chociaż głównym tematem tego filmu jest rasizm na południu Stanów , to wątek kobiety nie mogącej donosić ciąży dużo mówi o sytuacji kobiet, nie tylko Afroamerykanek.

Czy mimo tego, że nie ma się dziecka możliwy jest związek, możliwe jest myślenie o sobie jako o pełnowartościowej kobiecie? Ponadczasowe pytania, temat ciągle aktualny.

Zobacz też: Książki o in vitro. Poznaj listę najważniejszych pozycji

  1. MAMA DO WYNAJĘCIA – reż. Michael McCullers

Zapracowana bizneswoman (Tina Fey) zatrudnia szaloną młodą kobietę, która ma urodzić jej dziecko. Pewnego dnia surogatka staje przed drzwiami przyszłej samotnej matki, bo nie ma gdzie mieszkać.

I zaczynają się schody. Czy akcja się uda? Nie wiadomo, kobiety zdecydowanie mają odmienne charaktery i nie bardzo potrafią się porozumieć.

  1. MAYBE BABY – reż. Ben Elton, Hugh Laurie

Wydawałoby się, że młoda, londyńska para (Joely Richardson i Hugh Laurie) ma wszystko – karierę, pieniądze i urodę. Jedyne, czego pragną to dziecko i chociaż lekarze nie widzą zdrowotnych problemów,

Lucy nie może zajść w ciążę i para decyduje się na in vitro. I  jak to w życiu, problem stanie się prawdziwym  testem ich miłości i trwałości relacji.

Zobacz też: Michelle Obama o poronieniu, in vitro i niepłodności. Poruszające wyznanie pierwszej damy

  1. LUDZKIE DZIECI – reż. Alfonso Cuaron

Rok 2027. Niepłodność staje się prawdziwym problemem, bo kobiety w tej (niedalekiej) przyszłości nie mogą mieć dzieci.

Były aktywista dostaje specjalną misję, aby przetransportować jedyną ciężarną kobietę do ukrytego miejsca nad morzem.

  1. VEGAS BABY reż. Amanda Michel

Reżyserka Amanda Micheli, laureatka Oscara, zdecydowała się nakręcić film, aby wesprzeć pary starające się o dziecko i edukować społeczeństwo w tym temacie.

To bardzo emocjonujący portret par, które nie mogą mieć dziecka. Nie stać ich na kosztowne zabiegi, w związku z tym decydują się wziąć udział w konkursie, ponieważ zwycięzcy dostają bezpłatne in vitro.

Zobacz też: „Opowieść podręcznej”. Historia o niepłodnych ludziach, którym grozi wyginięcie. Czy nas też to czeka?

  1. ARIZONA JUNIOR – reż. Joel Coen

Przestępca i policjantka biorą ślub, po pewnym czasie okazuje się, że nie mogą mieć dzieci.

Nie mogą adoptować, ze względu na przeszłość głównego bohatera, więc decydują się na porwanie – ofiarą pada jedno z pięcioraczków miejscowego potentata meblowego… Nicolas Cage i Holly Hunter w rolach zakochanej, zdesperowanej pary.

  1. PRZYJACIELE Z UNIWERKU – reż. Francesca Delbanco

Niezły serial o grupie przyjaciół, którzy razem studiowali – z ważnym tematem w tle.

Jedna z par decyduje się na in vitro i ta walka o dziecko pokazana jest bardzo prawdziwie  – najprawdopodobniej dlatego, że reżyserka przeszła przez taki sam proces.

  1. JUNO reż. Jason Reitman

Nastolatka w ciąży i desperacko pragnąca dziecka para? Chyba już to widzieliśmy. Jednak ten film, pewnie dzięki głównej bohaterce (Ellen Page) i świetnemu scenariuszowi porusza bardzo – przyszły tata zbyt przywiązuje się do matki swojego przyszłego dziecka – małżeństwo i adopcja są w niebezpieczeństwie.

  1. ODLOT – reż. Pete Docter, Bob Peterson

W tym podsumowaniu nie może zabraknąć filmu animowanego, a rewelacyjna produkcja Pixara „Odlot” porusza ten temat. Historia miłości bezdzietnej pary Carla i Ellie to dowód na to, że życie samo w sobie potrafi być piękne, jeśli tylko docenia się chwile.

Tu kupisz e-wersję magazynu Chcemy Być Rodzicami