fbpx
Przejdź do treści

Nietypowe objawy wczesnej ciąży

Nietypowe objawy wczesna ciąża
fot. pixabay.com

Brak okresu, poranne mdłości, aż w końcu pozytywny wynik na teście ciążowym, oznaczają jedno – zostaniesz mamą. To tylko część z wielu wczesnych objawów ciąży, a niektóre z nich mogą okazać się prawdziwym zaskoczeniem.

Wydzielina

Biała lub jasnożółta wydzielina z pochwy, może pojawiać się przez cały okres ciąży, poczynając już od pierwszego trymestru. Zwiększona ilość nietypowego śluzu jest wynikiem buzujących hormonów i zwiększonego przepływu krwi w pochwie ciężarnej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? W przypadku, gdy wydzielina będzie miała nieprzyjemny zapach, przybierze zielonkawy odcień lub dodatkowo pojawi się swędzenie w miejscach intymnych to znak, że należy skonsultować się z lekarzem. Wymienione objawy mogą świadczyć o infekcji, której – szczególnie w ciąży – nie powinno się bagatelizować.

Podwyższona temperatura

Po przebytej owulacji temperatura ciała nieznacznie podwyższa się o kilka kresek i pozostaje na podobnym poziomie aż do rozpoczęcia okresu. Jednak w przypadku, gdy opisany stan utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży.

Ból głowy

Wiele kobiet, jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego, uskarża się na ból głowy. Wszystko za sprawą hormonów – progesteronu i estrogenu, niezbędnych do podtrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. W pierwszym trymestrze mogą pojawić się również zawroty głowy, spowodowane zwiększonym przepływem krwi i poszerzeniem się naczyń krwionośnych.

Wzdęcia

To kolejny typowy objaw wczesnej ciąży. Za uczucie wzdętego brzucha odpowiedzialny jest progesteron, który negatywnie wpływa na pracę jelit. Zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze mogą doprowadzić do zaparć i trudności z wypróżnianiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Z całą pewnością wzbogacenie diety w błonnik, spożywanie większej ilości płynów i ćwiczenia dedykowane ciężarnym okażą się pomocne.

Fałszywy okres  

Nawet u około 25-40% kobiet we wczesnej fazie ciąży może pojawić się delikatne plamienie. W większości przypadków jest to krwawienie implantacyjne, o którym mówimy wówczas, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do ściany macicy. Niestety, krew na bieliźnie może oznaczać podrażnienie szyjki macicy, ciążę pozamaciczna, jak i zbliżające się poronienie. W przypadku nasilenia plamienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Posmak metalu

Wiele ciężarnych uskarża się na zmiany smaku, zwłaszcza w początkowych tygodniach ciąży, co podobnie jak w poprzednich przypadkach spowodowane jest burzą hormonów. Najbardziej uciążliwy jest posmak metalu, który można spróbować zniwelować żując gumę bez cukru i przyjmując dużą ilość letnich płynów.

Źródło: healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.