fbpx
Przejdź do treści

Niespokojne niemowlę podczas karmienia piersią – jakie mogą być tego przyczyny?

niespokojne niemowlę podczas karmienia
fot. 123 RF

Nadchodzi pora karmienia i… dziecko wierci się, łatwo się rozprasza, a nawet bije mamę piąstkami. Dlaczego podczas przystawiania do piersi niemowlę bywa niespokojne? Czy jest to normalny objaw, czy powód do niepokoju?

Dziecko, które macha rączkami i „bije” mamę podczas karmienia piersią, nie jest wcale rzadkim widokiem. Przyczyn podobnego zachowania maluszka może być kilka.

Dziecko bije mamę podczas karmienia piersią. Zły znak?

Po pierwsze, na pewnym etapie życia niemowlę zaczyna używać rąk, aby zwrócić na siebie uwagę rodzica. Nowe gesty stają się więc skuteczną formą komunikacji. Jeżeli „bicie” powtarza się regularnie w trakcie karmienia, może świadczyć o skoku rozwojowym. Niemowlę zauważa bowiem, że jego zachowanie wywołuje reakcję u drugiej strony. Jest to ogromny postęp w rozwoju poznawczym i społecznym dziecka.

Pamiętaj, że „bicie” mamy podczas karmienia nie wynika ze złej woli czy agresji niemowlęcia. Dziecko łączy przyczynę ze skutkiem i przewiduje, co się wydarzy, jeśli zachowa się w określony sposób. Dzięki takiemu doświadczeniu maluszek uczy się poznawać otoczenie.

Absorbujące zabawy rękami

Kolejną przyczyną wymachiwania piąstkami podczas karmienia może być… radość z nabycia nowej umiejętności! Niemowlak zaczyna świadomie posługiwać się dłońmi, a to nie lada wyczyn dla małego człowieka. Intensywne zabawy rączkami najczęściej można zaobserwować pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia dziecka.

Jak widać, bicie piąstkami w trakcie karmienia piersią nie jest rzadkim i niebezpiecznym zjawiskiem. Jeśli jednak zachowanie dziecka nadal wywołuje w Tobie niepokój, możesz użyć kilku trików na przekierowanie jego uwagi na inne przedmioty. Ciekawa zabawka, kolorowy szalik czy naszyjnik na twojej szyi mogą skutecznie odciągnąć uwagę niemowlęcia od rączek.

Inne objawy, które mogą niepokoić

Jeżeli w trakcie karmienia, oprócz bicia piąstkami, zauważasz u dziecka niepokój, płacz, wiercenie się, chwytanie i puszczanie piersi ustami, warto skonsultować się z pediatrą.

Najczęstszymi powodemi powyższych zachowań są:

  • skoki rozwojowe,
  • problemy z ilością lub smakiem pokarmu,
  • problemy z przystawianiem do piersi,
  • specyficzna budowa brodawki utrudniająca chwytanie piersi,
  • problemy ze zdrowiem dziecka (katar, ząbkowanie, refluks, pleśniawki).

Pamiętaj! Jeżeli twoje dziecko jest niespokojne przy piersi, warto skorzystać z pomocy lekarza lub/i doradcy laktacyjnego. Wizyta u specjalisty może zaoszczędzić nerwów zarówno mamie, jak i dziecku, oraz sprawić, że karmienie piersią stanie się niezwykłym i wzruszającym doświadczeniem.

Źródło: Roomper, Hafija

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.