fbpx
Przejdź do treści

Nieregularna owulacja – objawy, przyczyny i leczenie

Przyjmuje się, że przeciętny cykl miesiączkowy trwa 28 dni, a do owulacji dochodzi najczęściej na 14 dni przed miesiączką – fot. Canva

Chcesz zostać mamą, ale masz nieregularne cykle miesiączkowe? To może stanowić pewne utrudnienie w zajściu w ciążę. Nieregularne miesiączki i owulacja to jedna z przyczyn problemów z płodnością. Szacuje się, że 30% kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z nieregularnymi miesiączkami. O wpływie nieregularnego cyklu miesięcznego na płodność pisze dr Magdalena Golańska-Wróblewska.

Cykl miesiączkowy

Przyjmuje się, że przeciętny cykl miesiączkowy trwa 28 dni, a do owulacji dochodzi najczęściej na 14 dni przed miesiączką. Owulację można rozpoznać obserwując reakcje własnego organizmu (temperatura ciała, obserwacja śluzu szyjkowego). Jednak nie każda kobieta ma wzorcowy cykl miesiączkowy i nie dostrzega subtelnych sygnałów, jakie wysyła organizm podczas owulacji.

Większość kobiet ma dłuższe lub nieco krótsze cykle miesiączkowe. Jeśli miesiączka występuje regularnie, nie ma większego problemu z wyznaczeniem dni płodnych i momentu owulacji. Inaczej ma się sytuacja, gdy cyklom miesiączkowym brak regularności, kiedy raz cykl miesiączkowy trwa 28 dni a innym razem 40. Wówczas wyznaczenie momentu owulacji jest mało prawdopodobne.

Nieregularne cykle miesiączkowe są normą w przypadku kobiet, które zaczynają miesiączkować oraz przed menopauzą. Wiąże się to z nierównowagą hormonalną w obu tych okresach.

Fazy cyklu miesiączkowego

Menstruacja – trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni. W jej trakcie dochodzi do złuszczenia endometrium w wyniku nagłego spadku poziomu progesteronu. Większość kobiet na niedługi czas przed wystąpieniem menstruacji doświadcza takich objawów jak m.in. obrzęk i tkliwość piersi.

Faza folikularna – trwa od około 6 dnia cyklu. Jest to czas wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajowych. Jeden z nich staje się pęcherzykiem dominującym (tzw. pęcherzyk Graffa). Wydziela on coraz większe ilości estradiolu i estrogenu, które są odpowiedzialne za produkcję charakterystycznego śluzu.

Owulacja – pod wpływem hormonu LH zostaje uwolniona komórka jajowa, która jest przechwytywana przez jajowód, gdzie dojrzewa i czeka na zapłodnienie. Faza owulacyjna trwa zazwyczaj około 36 godzin.

Faza lutealna – jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, zaczyna obumierać. Zaczyna wtedy spadać poziom hormonów. Organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do kolejnej menstruacji w nowym cyklu miesięcznym.

Co powinno Cię niepokoić?

●      nieregularne cykle

●      długie cykle

●      brak miesiączki

●      nasilenie fizycznych dolegliwości PMS-u, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego

●      nabrzmiałe, bolące piersi

●      bóle podbrzusza

Nieregularne cykle miesiączkowe – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania nieregularnych cykli jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Jest to najczęstsze endokrynologiczne schorzenie u kobiet w wieku prokreacyjnym. Jedną z cech PCOS jest charakterystyczny obraz ultrasonograficzny jajników, gdzie dominującym objawem jest występowanie wielu pęcherzyków z tendencją do obwodowej lokalizacji w obrębie jajnika.

Kolejnym schorzeniem, które wpływa na nieregularność cykli miesiączkowych, jest endometrioza. Charakteryzuje się ona występowaniem czynnego endometrium poza jamą macicy. Endometrium zlokalizowane poza macicą tak samo reaguje na zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie podczas menstruacji.

Wpływ na nieregularne cykle mają także zaburzenia hormonalne, które mogą być spowodowane niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, jak również nieprawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze – przysadka mózgowa.

Nie bez znaczenia jest także styl życia. Intensywny stres, niewłaściwa czy duże wahania wagi oraz intensywny wysiłek mogą sprawić, że miesiączka nie wystąpi w spodziewanym terminie a cykl miesiączkowy się wydłuży.

Nieregularne cykle miesiączkowe a ciąża

Nieregularne cykle miesiączkowe mogą utrudnić i wydłużyć starania o dziecko. Kiedy miesiączka występuje nieregularnie, trudno jest wyznaczyć moment owulacji, a bez niej nie dojdzie do zapłodnienia. Również monitorowanie owulacji w takiej sytuacji nie przyniesie żadnych efektów.

Konieczne jest wyregulowanie cyklu miesięcznego przez zastosowanie terapii hormonalnej. Odpowiednie dawki właściwych hormonów pobudzają do wzrostu pęcherzyki jajowe i wywołają owulacje.

Kiedy cykl miesiączkowy stanie się regularny i będzie możliwe wyznaczenie owulacji, para może rozpocząć naturalne starania o dziecko.

Wskazaniem do tego rodzaju selekcji jest teratozoospermia (obniżony odsetek plemników o prawidłowej morfologii). Dodatkowo stosuje się ją u pacjentów z nieprawidłowym współczynnikiem DFI oraz par u których wystąpiły powtarzające się braki implantacji zarodków we wcześniejszych procedurach.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.