fbpx
Przejdź do treści

Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy podczas ciąży może zwiększać ryzyko problemów behawioralnych chłopców w wieku przedszkolnym

hormony tarczycy w ciąży a zachowanie synów
Foto: Unsplash

Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy podczas ciąży może wpływać na problemy emocjonalne i behawioralne chłopców w wieku przedszkolnym. Dowiedzmy się więcej.

Hormony tarczycy w rozwoju dziecka

Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. W pierwszym trymestrze, czyli pierwszych trzech miesiącach ciąży, dziecko uzależnione jest od zaopatrzenia matki w hormon tarczycy, który przechodzi przez łożysko. Poziomy matczynych hormonów tarczycy, w tym hormonu stymulującego tarczycę (TSH) i wolnej tyroksyny (FT4), zmieniają się dynamicznie podczas ciąży. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom matczynych hormonów tarczycy może wpływać na rozwój behawioralny dzieci.

„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie ścisłego monitorowania i kontrolowania czynności tarczycy u matki podczas ciąży” – powiedział dr Kun Huang z Uniwersytetu Medycznego w Chinach. „Te badania przedstawiają nową perspektywę we wczesnej interwencji w problemy emocjonalne i behawioralne dzieci”.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przebadali 1860 par matek i ich dzieci z kohorty urodzeniowej Ma’anshan w Chinach. Naukowcy wielokrotnie sprawdzali poziom hormonów tarczycy w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. Naukowcy skontaktowali się z rodzinami, gdy dzieci miały 4 lata i poprosili je o wypełnienie listy kontrolnej, by ocenić ich problemy behawioralne.

Hormony tarczycy matki a zachowanie synów?

Naukowcy odkryli, że chłopcy urodzeni przez matki, które miały wysoki poziom hormonów tarczycy w czasie ciąży, byli bardziej narażeni na problemy behawioralne. Byli wycofani, niespokojni lub przygnębieni. Z kolei umiarkowany i niski poziom hormonów tarczycy związany był z agresywnym zachowaniem chłopców w wieku przedszkolnym.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.