Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy podczas ciąży może wpływać na problemy emocjonalne i behawioralne chłopców w wieku przedszkolnym. Dowiedzmy się więcej.
Hormony tarczycy w rozwoju dziecka
Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. W pierwszym trymestrze, czyli pierwszych trzech miesiącach ciąży, dziecko uzależnione jest od zaopatrzenia matki w hormon tarczycy, który przechodzi przez łożysko. Poziomy matczynych hormonów tarczycy, w tym hormonu stymulującego tarczycę (TSH) i wolnej tyroksyny (FT4), zmieniają się dynamicznie podczas ciąży. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom matczynych hormonów tarczycy może wpływać na rozwój behawioralny dzieci.
„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie ścisłego monitorowania i kontrolowania czynności tarczycy u matki podczas ciąży” – powiedział dr Kun Huang z Uniwersytetu Medycznego w Chinach. „Te badania przedstawiają nową perspektywę we wczesnej interwencji w problemy emocjonalne i behawioralne dzieci”.
Jak wyglądało badanie?
Naukowcy przebadali 1860 par matek i ich dzieci z kohorty urodzeniowej Ma’anshan w Chinach. Naukowcy wielokrotnie sprawdzali poziom hormonów tarczycy w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. Naukowcy skontaktowali się z rodzinami, gdy dzieci miały 4 lata i poprosili je o wypełnienie listy kontrolnej, by ocenić ich problemy behawioralne.
Hormony tarczycy matki a zachowanie synów?
Naukowcy odkryli, że chłopcy urodzeni przez matki, które miały wysoki poziom hormonów tarczycy w czasie ciąży, byli bardziej narażeni na problemy behawioralne. Byli wycofani, niespokojni lub przygnębieni. Z kolei umiarkowany i niski poziom hormonów tarczycy związany był z agresywnym zachowaniem chłopców w wieku przedszkolnym.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!