fbpx
Przejdź do treści

Niepokojący wzrost zachorowań na raka piersi u młodych kobiet. Co możemy zrobić?

wzrost zachorowań na raka piersi u młodych
Fot. 123rf

Naukowcy donoszą, że rośnie zachorowalność na raka piersi u kobiet poniżej 40 roku życia. Nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale mają nadzieję, że ich odkrycie podniesie świadomość onkologiczną. Zachęcają młodych ludzi do poznania historii chorób w rodzinie oraz ostrzegają przed zachowaniami, które mogą zwiększać ryzyko.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Chociaż większość inwazyjnych raków piersi występuje u pań w wieku 40 lat i starszych, około 5% przypadków dotyka kobiety znacznie młodsze.

Wzrost zachorowań na raka piersi u młodych dorosłych

Nowe badanie opublikowane w amerykańskim czasopiśmie Radiology wskazuje, że wzrosła śmiertelność z powodu raka piersi u osób poniżej 40 roku życia. To odwraca tendencję spadkową z ostatniej dekady.

Od 1989 do 2017 r. śmiertelność z powodu raka piersi w Stanach Zjednoczonych spadła o 40%. Przypisywano to lepszemu leczeniu i spopularyzowaniu mammografii w latach 80. XX wieku.

Jednak obecnie wskaźniki zachorowalności na raka piersi wzrosły u osób w wieku poniżej 40 lat. Śmiertelność z powodu raka piersi spadała wśród osób w wieku od 40 do 79 lat, a wzrosła u tych w wieku 40 lat i młodszych. Wzrost wynosił prawie 3% rocznie wśród najmłodszych osób w wieku od 20 do 29 lat. Skąd ten niepokojący trend?

Wezwanie do dalszych badań

Autorzy badania wyrazili nadzieję, że odkrycia podniosą świadomość raka piersi u młodszych osób i doprowadzą do dalszych badań nad przyczynami tej zmiany.

Oczywiste jest, że śmiertelność kobiet poniżej 40 roku życia już się nie zmniejsza. Szacuję, że za dwa do trzech lat śmiertelność u tych kobiet znacznie wzrośnie. Mamy nadzieję, że te odkrycia skupią więcej uwagi i badań nad rakiem piersi u młodszych kobiet i tym, co kryje się za tym szybkim wzrostem zachorowań na raka w późnym stadium.

Powiedział dr R. Edward Hendrick, główny autor badania i profesor kliniczny na wydziale radiologii na University of Colorado School of Medicine w Aurora.

Dlaczego śmiertelność rośnie

Istnieje wiele przyczyn wzrostu śmiertelności z powodu raka piersi wśród młodych osób. Eksperci wskazują na czynniki ryzyka takie jak: późne rodzenie dzieci, palenie papierosów, picie alkoholu. Istnieją również teorie, że zanieczyszczone powietrze i ogólnie zmiany klimatyczne odpowiadają za zwiększoną zachorowalność.

Co możemy zrobić?

Po pierwsze, samobadanie. Czy wiesz jak badać piersi i co powinno cię zaniepokoić? Ta grafika rozwiewa wszelkie wątpliwości! Jeśli odkryjesz zmianę w swojej piersi, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że odpowiedź Ci odpowiada. Jeśli masz złe przeczucia, poproś o skierowanie na badanie USG piersi.

Zapoznaj się z historią swojej rodziny. Za 25% zachorowań odpowiadają mutacje, które są zapisane w naszych genach, także jeżeli Twoja mama i babcia chorowały na raka piersi – warto zbadać, czy nie jesteś nosicielką genu BRCA1 lub BRCA2.

Przede wszystkim profilaktyka – nie odkładaj wizyt lekarskich na później! Wczesne wykrycia raka piersi wiąże się z bardzo dużą szansą na jego całkowite wyleczenie.

Źródło: Healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.