fbpx
Przejdź do treści

Niepłodność – obalić mity i skorzystać ze wsparcia samorządów!

Para u lekarza - na jakich zasadach można uzyskać dofinansowanie in vitro w Warszawie
Gdzie i na jakich zasadach można uzyskać dofinansowanie in vitro? || Fot: goodluz

Niepłodność to bardzo „demokratyczna” choroba. Nie patrzy na wykształcenie, stan konta, dokładny wiek czy pochodzenie. Dotyka około 10-20 % par w wieku rozrodczym, dla których często jedyną szansą na rodzicielstwo jest in vitro. Zacznijmy jednak od początku – czym jest niepłodność, w jakich przypadkach konieczne może być procedura in vitro i jak uzyskać na nią dofinansowanie?

Mity niepłodności

Z niepłodnością wciąż wiążę się wiele mitów. Niektórzy uważają ją za wymysł, inni wskazują, że przyczyny trudności z zajściem w ciążę to przede wszystkim problem kobiety,  kolejni zupełnie nie rozumieją aspektów medycznych i są przeciwnikami leczenia metodą in vitro. Każde z tych podejść wynika przede wszystkim z braku wiedzy, dlatego też uściślijmy:

  • Niepłodność nie jest wymysłem – to choroba, która (jak każda inna) ujęta jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Kobieca ma w niej symbol N97, zaś niepłodność męska N46.
  • Niepłodność zawsze jest problemem obojga partnerów – wskazuje się, że czynnik męski i kobiecy występuje mniej więcej w takich samych proporcjach, około 40 proc. W pozostałych nie można znaleźć przyczyny problemów z zajściem w ciążę, co określa się jako przypadek niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia.
  • Kiedy możemy mówić o niepłodności? Definicja wskazuje, że jeśli partnerzy starający się o dziecko mają poniżej 35 lat i przez rok regularnych stosunków bez zabezpieczenia nie dojdzie u nich do ciąży, użycie określenia „niepłodność” będzie jak najbardziej zasadne. Jeśli zaś para ma więcej niż 35 lat, o problemie niepłodności można mówić szybciej – już po pół roku nieudanych starań.

In vitro – programy samorządowe

Dla wielu par borykających się z niepłodnością jedyną szansą na posiadanie dziecka jest skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Ilu dokładnie osób to dotyczy? Zobrazujmy na przykładzie Warszawy, gdzie funkcjonuje obecnie druga edycja Programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego.

Ustawodawca, czyli w tym przypadku samorząd Miasta Stołecznego Warszawy, szacuje, że każdego roku wśród populacji polskiej leczenia metodą IVF/ICSI może wymagać około 23-25 tys. par. Bazując na analogicznych obliczeniach procentowych, w samej tylko Warszawie jest to około 2,5 tys. par każdego roku! Co istotne, jest to około 10% warszawskich par, które borykają się z niepłodnością [1]. Pozostałe z nich mają szansę na zostanie rodzicami dzięki innym formom terapii, ponieważ warto pamiętać – leczenie niepłodności to nie tylko in vitro, a przekraczanie progu kliniki nie równa się od razu konieczności przeprowadzania IVF. Kiedy jednak jest to wskazane?

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego  daje szansę na zostanie rodzicami w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności okazały się nieskuteczne lub od razu wiadomo, że nie mają szansy powodzenia”

– mówi dr Grzegorz Południewski z warszawskiej Kliniki Gameta.

„Zgodnie z rekomendacjami towarzystw naukowych, do bezpośrednich wskazań zastosowania tej metody należą między innymi: endometrioza III i IV stopnia, trwałe uszkodzenie jajowodów, niedrożność jajowodów, nosicielstwo zmian genetycznych, nosicielstwo wirusów HIV bądź HCV, przedwczesna menopauza, zaawansowany czynnik męski (parametry nasienia znacznie poniżej normy) i inne. Każdą sytuację ocenia się jednak indywidualnie i dopiero dokładna diagnostyka oraz poznanie pacjentów pozwalają z większym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy w danym przypadku rzeczywiście in vitro jest konieczne i jaka jest szansa jego powodzenia” – dodaje dr Grzegorz Południewski.

Dofinansowanie in vitro w Warszawie

Niestety, poza kosztami emocjonalnymi czy chociażby fizycznymi, leczenie metodą IVF jest też wymagające finansowo. Nie każdą parę na nie stać, a na poziomie państwowym nie ma dofinansowania leczenia. Z pomocą idą jednak samorządy. Skupiając się na stolicy, warto wiedzieć, że do programu oferującego dofinansowanie in vitro w Warszawie mogą przystąpić pary, które spełniają następujące warunki:

  • kobieta jest w wieku 25 – 40 lat;
  • para musi mieszkać na terenie Warszawy od MINIMUM 2 LAT;
  • osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) muszą przedłożyć realizatorowi wypełniony druk świadomej zgody na udział w Programie oraz podpisać oświadczenie, że nie są obecnie uczestnikami innego Programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych. Jeżeli uczestniczyli w programie dofinansowania z m.st. Warszawy w przeszłości to ŁĄCZNIE MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ W MAKSYMALNIE 3 PROCEDURACH;
  • u osób aplikujących do Programu (kobieta i mężczyzna) musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie zgodnie z rekomendacjami PTMRiE oraz Ustawą o leczeniu niepłodności.

„Obserwując pacjentów widzimy, jak dużym wsparciem są dla nich programy samorządowe. Przynoszą też wymierny efekt, ponieważ w samej tylko Warszawie od 2017 roku, kiedy to rozpoczęła się pierwsza edycja Programu, do marca tego roku urodziło się 1012 dzieci [2], których bez in vitro prawdopodobnie by nie było. Obecny jest ich już więcej, a kolejne są w drodze” – podsumowuje dr Grzegorz Południewski i tym samym daje nadzieję licznej grupie (miejmy nadzieję!) przyszłych rodziców. Co ważne, obecna edycja warszawskiego Programu trwa do 2022 roku – jedną z klinik, które ją realizują, jest Gameta.

Informacje o tym, jak wziąć udział w Programie, uzyskasz na stronie Kliniki Gameta: KLIK

Źródła:

– Załącznik do uchwały nr XXI/543/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 7 listopada 2019 r. KLIK
– um.warszawa.plKLIK

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

dr n. med. Grzegorz Południewski

Specjalista położnictwa i ginekologii. Prezes Gameta Warszawa, gdzie specjalizuje się w: leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, prowadzeniu ciąży, antykoncepcji, metodach wspomaganej prokreacji. Przynależy do wielu stowarzyszeń i towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR) oraz Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE). Współautor książek z zakresu edukacji seksualnej i antykoncepcji.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.