fbpx
Przejdź do treści

Niepłodność idiopatyczna – wróg, którego nie widać

Niepłodność idiopatyczna
Fotolia

Przyczyn niepłodności jest wiele. Problemy hormonalne, mała ruchliwość plemników, niedrożność jajowodów wymieniać można bez końca. Poznanie przyczyny niepłodności pozwala ją leczyć – wiemy z czym walczyć. Ale co z tymi parami, które dostają diagnozę „niepłodność idiopatyczna”? Jak walczyć z wrogiem widmo?

Około 20 proc. pacjentów, pomimo starań, nie może zostać rodzicami i nie zna powodu swojego problemu. Medycyna nie widzi barier, wszelkie badania są zaskakująco dobre, a mimo to wciąż  nie udaje się spełnić marzeń o rodzicielstwie. Sama niepłodność nie boli tak bardzo, jak niewiedza i ślepa walka z niewidocznym nieprzyjacielem.

Niepłodność idiopatyczna – reakcją lęk i depresja

Niepokój wzrasta, ponieważ nikt, żaden specjalista, nie jest w stanie zidentyfikować przyczyny. Nawet najgorszy wynik niekończących się, bolesnych i inwazyjnych badań – Ty i twój partner nie może mieć dziecka biologicznego – pozwoliłby prędzej czy później pogodzić się z tym i iść dalej.

Tymczasem diagnoza „niepłodność niewyjaśniona” sprawia, że pacjenci czują się niezdolni do podejmowania jakichkolwiek działań, ponieważ nie wiedzą, na czym polega ich problem i jak go rozwiązać. Poczucie beznadziejności i pewnego rodzaju unieruchomienia niesie ze sobą duże ryzyko depresji. Nic dziwnego – lęk i smutek są dwoma dominującymi reakcjami emocjonalnymi na diagnozę “niepłodność idiopatyczna”. Dla takich par rozmowa z rodziną i przyjaciółmi, którzy mogą okazać potrzebne wsparcie, stacje się jeszcze bardziej stresująca, ponieważ nie mają dla nich żadnej odpowiedzi, nie mogą nic wytłumaczyć. Zdaniem psychologów pary, które nie znają przyczyn swojej niepłodności czują większy ciężar społecznego obciążenia.

Współczesna medycyna niesie nadzieję

Naukowcy mówią, że takie osoby nawet po latach od nieudanych prób in vitro wciąż czują smutek i nie mogą pogodzić się z porażką. Wszystkiemu winna jest niezdolność do wyjaśnienia sobie i innym, dlaczego nie możemy mieć dzieci.

Dlaczego nie możemy zajść w ciążę? To może zostać nierozwiązaną tajemnicą na zawsze. Nie ma wyboru, para musi zaakceptować ten fakt i nauczyć się z nim żyć. Współczesna medycyna, choć trochę na oślep, jest w stanie walczyć z niepłodnością idiopatyczną. Jednak pierwszym krokiem powinna być akceptacja, aby przezwyciężyć lęk i smutek i mieć siłę, aby podjąć walkę z niewidocznym wrogiem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami