fbpx
Przejdź do treści

Nieodpowiedni sen dziecka to problemy społeczne na całe życie

sen dziecko problemy społeczne brak niedostateczny
Foto: Unsplash

Naukowcy odkryli, że nieodpowiedni sen u dzieci wpływa na ich funkcjonowanie emocjonalne w sposób, który może sprawić długoterminowe problemy społeczne. Wyniki badań opublikowano w Affective Science.

Zespołowi naukowców przewodził Candice Alfano z University of Houston ze Stanów Zjednoczonych. Badania miały na celu sprawdzenie korelacji w wyrazie twarzy dzieci po ograniczeniu snu z problemami społecznymi. Wyniki potwierdzają tezę, iż właściwa regeneracja, jest niezwykle ważna w regulacji procesów dziejących się w organizmie.

Sen to podstawa regeneracji

Problemy ze snem u dzieci są powiązane z niższymi kompetencjami społecznymi i większą liczbą problemów w relacjach rówieśniczych. Sprawdziliśmy źródła tych prawidłowości – wyjaśnia profesor Candice Alfano.

Opierając się na wynikach niektórych wcześniejszych badań, naukowcy wysnuli hipotezę, że odpowiedź leży w sposobie, w jaki twarze dzieci wyrażają emocje, gdy są zmęczone. Aby przetestować tę teorię, Alfano i współpracownicy przebadali 37 dzieci w wieku od 7 do 11 lat podczas dwóch testów emocjonalnych w laboratorium: jeden, gdy dzieci były dobrze wypoczęte, a drugi po dwóch nocach częściowego ograniczenia snu.

Podczas tych ocen dzieci oglądały pozytywne (pomyśl o kociakach i lodach) i negatywne (pomyśl o zrobieniu zdjęcia i dzikich psach) na ekranie komputera, podczas gdy kamera o wysokiej rozdzielczości rejestrowała ich mimikę. Rodzice uczestników przekazali także raporty z funkcjonowania społecznego ich dziecka w tym czasie i około dwa lata później.

Mimika i emocje człowieka są zależne od snu

Jak podejrzewaliśmy, dzieci, które wykazywały mniej pozytywne wyrazy twarzy w odpowiedzi na przyjemne obrazy, gdy były ograniczone w czasie snu, miały więcej problemów społecznych, nawet jeśli kontrolowały wcześniejsze problemy społeczne.

– opowiada prof. Alfano.

Dla młodszych dzieci bardziej jednoznaczne zachowania, takie jak dzielenie się mogą być ważniejsze dla przyjaźni niż subtelna mimika. Jednak ekspresja emocjonalna staje się ważniejsza wraz z wiekiem. Wyraz twarzy nie tylko zapewnia innym zrozumienie tego, jak się poszczególny osobnik czuje, ale wiadomo, że ma zaraźliwy wpływ na to, jak inni się czują.

Brak snu w dzieciństwie może doprowadzić więc do problemów społeczno-emocjonalnych. Wyraz twarzy, kluczowy aspekt komunikacji społecznej, jest jednym z aspektów tego zjawiska.

Źródło: Science Daily

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.