Naukowcy odkryli, że nieodpowiedni sen u dzieci wpływa na ich funkcjonowanie emocjonalne w sposób, który może sprawić długoterminowe problemy społeczne. Wyniki badań opublikowano w Affective Science.
Zespołowi naukowców przewodził Candice Alfano z University of Houston ze Stanów Zjednoczonych. Badania miały na celu sprawdzenie korelacji w wyrazie twarzy dzieci po ograniczeniu snu z problemami społecznymi. Wyniki potwierdzają tezę, iż właściwa regeneracja, jest niezwykle ważna w regulacji procesów dziejących się w organizmie.
Sen to podstawa regeneracji
Problemy ze snem u dzieci są powiązane z niższymi kompetencjami społecznymi i większą liczbą problemów w relacjach rówieśniczych. Sprawdziliśmy źródła tych prawidłowości – wyjaśnia profesor Candice Alfano.
Opierając się na wynikach niektórych wcześniejszych badań, naukowcy wysnuli hipotezę, że odpowiedź leży w sposobie, w jaki twarze dzieci wyrażają emocje, gdy są zmęczone. Aby przetestować tę teorię, Alfano i współpracownicy przebadali 37 dzieci w wieku od 7 do 11 lat podczas dwóch testów emocjonalnych w laboratorium: jeden, gdy dzieci były dobrze wypoczęte, a drugi po dwóch nocach częściowego ograniczenia snu.
Podczas tych ocen dzieci oglądały pozytywne (pomyśl o kociakach i lodach) i negatywne (pomyśl o zrobieniu zdjęcia i dzikich psach) na ekranie komputera, podczas gdy kamera o wysokiej rozdzielczości rejestrowała ich mimikę. Rodzice uczestników przekazali także raporty z funkcjonowania społecznego ich dziecka w tym czasie i około dwa lata później.
Mimika i emocje człowieka są zależne od snu
Jak podejrzewaliśmy, dzieci, które wykazywały mniej pozytywne wyrazy twarzy w odpowiedzi na przyjemne obrazy, gdy były ograniczone w czasie snu, miały więcej problemów społecznych, nawet jeśli kontrolowały wcześniejsze problemy społeczne.
– opowiada prof. Alfano.
Dla młodszych dzieci bardziej jednoznaczne zachowania, takie jak dzielenie się mogą być ważniejsze dla przyjaźni niż subtelna mimika. Jednak ekspresja emocjonalna staje się ważniejsza wraz z wiekiem. Wyraz twarzy nie tylko zapewnia innym zrozumienie tego, jak się poszczególny osobnik czuje, ale wiadomo, że ma zaraźliwy wpływ na to, jak inni się czują.
Brak snu w dzieciństwie może doprowadzić więc do problemów społeczno-emocjonalnych. Wyraz twarzy, kluczowy aspekt komunikacji społecznej, jest jednym z aspektów tego zjawiska.
Źródło: Science Daily
Autor: pc
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!