Naukowcy z Columbii odkryli, że dzieci urodzone w pierwszym roku pandemii, uzyskały niższe wyniki w rozwojowym teście przesiewowym umiejętności społecznych i motorycznych w wieku 6 miesięcy, w porównaniu do dzieci urodzonych tuż przed pandemią. Wyniki były niezależnie od tego, czy matki chorowały na COVID w czasie ciąży.
Dzieci urodzone w pandemii – badanie
Badanie objęło 255 dzieci urodzonych w pandemii w okresie od marca do grudnia 2020 r. w nowojorskim szpitalu. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie pediatrycznym.
„Byliśmy zaskoczeni, że nie znaleźliśmy absolutnie żadnego sygnału sugerującego, że narażenie na COVID w okresie płodowym było związane z deficytami neurorozwojowymi. Przebywanie w łonie matki doświadczającej pandemii wiązało się raczej z nieco niższymi wynikami w obszarach takich jak umiejętności motoryczne i społeczne, choć nie w innych, takich jak komunikacja lub umiejętności rozwiązywania problemów. Wyniki sugerują, że ogromny stres odczuwany przez ciężarne matki w tych bezprecedensowych czasach mógł odegrać istotną rolę.”
– mówi dr n. med. Dani Dumitriu, główny autor badania.
„To nie były duże różnice, co oznacza, że nie zaobserwowaliśmy wyższego wskaźnika rzeczywistych opóźnień rozwojowych w naszej próbce kilkuset dzieci, tylko niewielkie zmiany w średnich wynikach między grupami”.
– dodaje Dumitriu.
Trajektoria rozwojowa niemowląt zaczyna się przed urodzeniem
W jednym z wcześniej przeprowadzonych badań naukowcy odkryli, że matki nie przenoszą wirusa COVID na płód. Wiadomo jednak, że choroby wirusowe w czasie ciąży zwiększają ryzyko opóźnień neurorozwojowych u dzieci poprzez aktywację układu odpornościowego matki, co z kolei wpływa na rozwój mózgu płodu.
„Trajektoria rozwojowa niemowlęcia zaczyna się przed urodzeniem. (…)istnieje pilna potrzeba zrozumienia neurorozwojowych skutków pandemii dla przyszłych pokoleń”.
– mówi Dumitriu.
W bieżącym badaniu naukowcy przeanalizowali odpowiedzi z kwestionariusza, który pediatrzy przekazują rodzicom w celu oceny aspektów rozwoju niemowląt. Brano pod uwagę komunikację oraz motorykę małą i dużą, rozwiązywanie problemów i umiejętności społeczne.
Prawie połowa matek biorących udział w badaniu miała COVID w czasie ciąży, chociaż większość przeszła go łagodnie lub bezobjawowo.
Nie stwierdzono różnic w wynikach między niemowlętami narażonymi na COVID w okresie życia płodowego a tymi urodzonymi podczas pandemii, których matki nie zachorowały na COVID w czasie ciąży. Jednak średnie wyniki w zakresie motoryki i umiejętności społecznych wśród dzieci urodzonych podczas pandemii – niezależnie od tego, czy ich matki chorowały na COVID w czasie ciąży, czy nie – były niższe niż 62 niemowląt przed pandemią urodzonych w tych samych szpitalach.
Czy stres związany z COVID może wpływać na rozwój mózgu?
Wcześniejsze badania wykazały, że stres matki w najwcześniejszych stadiach ciąży ma większy wpływ na funkcjonowanie społeczno-emocjonalne niemowląt niż stres w późniejszym okresie ciąży. Podobny trend stwierdzono w nowym badaniu. Niemowlęta, których matki były w ciąży podczas pandemii, miały najniższe wyniki w zakresie rozwoju neurologicznego.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!