fbpx
Przejdź do treści

Niemowlęta urodzone w pierwszym roku pandemii – jakie wyniki w rozwojowym teście przesiewowym?

Niemowlęta urodzone w pierwszym roku pandemii - jakie wyniki w rozwojowym teście przesiewowym?
Foto: Unsplash

Naukowcy z Columbii odkryli, że dzieci urodzone w pierwszym roku pandemii, uzyskały niższe wyniki w rozwojowym teście przesiewowym umiejętności społecznych i motorycznych w wieku 6 miesięcy, w porównaniu do dzieci urodzonych tuż przed pandemią. Wyniki były niezależnie od tego, czy matki chorowały na COVID w czasie ciąży.

Dzieci urodzone w pandemii – badanie

Badanie objęło 255 dzieci urodzonych w pandemii w okresie od marca do grudnia 2020 r. w nowojorskim szpitalu. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie pediatrycznym.

„Byliśmy zaskoczeni, że nie znaleźliśmy absolutnie żadnego sygnału sugerującego, że narażenie na COVID w okresie płodowym było związane z deficytami neurorozwojowymi. Przebywanie w łonie matki doświadczającej pandemii wiązało się raczej z nieco niższymi wynikami w obszarach takich jak umiejętności motoryczne i społeczne, choć nie w innych, takich jak komunikacja lub umiejętności rozwiązywania problemów. Wyniki sugerują, że ogromny stres odczuwany przez ciężarne matki w tych bezprecedensowych czasach mógł odegrać istotną rolę.”

– mówi dr n. med. Dani Dumitriu, główny autor badania.

„To nie były duże różnice, co oznacza, że ​​nie zaobserwowaliśmy wyższego wskaźnika rzeczywistych opóźnień rozwojowych w naszej próbce kilkuset dzieci, tylko niewielkie zmiany w średnich wynikach między grupami”.

– dodaje Dumitriu.

Trajektoria rozwojowa niemowląt zaczyna się przed urodzeniem

W jednym z wcześniej przeprowadzonych badań naukowcy odkryli, że matki nie przenoszą wirusa COVID na płód. Wiadomo jednak, że choroby wirusowe w czasie ciąży zwiększają ryzyko opóźnień neurorozwojowych u dzieci poprzez aktywację układu odpornościowego matki, co z kolei wpływa na rozwój mózgu płodu.

„Trajektoria rozwojowa niemowlęcia zaczyna się przed urodzeniem. (…)istnieje pilna potrzeba zrozumienia neurorozwojowych skutków pandemii dla przyszłych pokoleń”.

– mówi Dumitriu.

W bieżącym badaniu naukowcy przeanalizowali odpowiedzi z kwestionariusza, który pediatrzy przekazują rodzicom w celu oceny aspektów rozwoju niemowląt. Brano pod uwagę komunikację oraz motorykę małą i dużą, rozwiązywanie problemów i umiejętności społeczne.

Prawie połowa matek biorących udział w badaniu miała COVID w czasie ciąży, chociaż większość przeszła go łagodnie lub bezobjawowo.

Nie stwierdzono różnic w wynikach między niemowlętami narażonymi na COVID w okresie życia płodowego a tymi urodzonymi podczas pandemii, których matki nie zachorowały na COVID w czasie ciąży. Jednak średnie wyniki w zakresie motoryki i umiejętności społecznych wśród dzieci urodzonych podczas pandemii – niezależnie od tego, czy ich matki chorowały na COVID w czasie ciąży, czy nie – były niższe niż 62 niemowląt przed pandemią urodzonych w tych samych szpitalach.

Czy stres związany z COVID może wpływać na rozwój mózgu?

Wcześniejsze badania wykazały, że stres matki w najwcześniejszych stadiach ciąży ma większy wpływ na funkcjonowanie społeczno-emocjonalne niemowląt niż stres w późniejszym okresie ciąży. Podobny trend stwierdzono w nowym badaniu. Niemowlęta, których matki były w ciąży podczas pandemii, miały najniższe wyniki w zakresie rozwoju neurologicznego.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.