Stworzenie prostego, taniego i skutecznego testu diagnostycznego umożliwiającego wcześniejsze wykrycie endometriozy jest celem badań grupy międzynarodowych ekspertów. Specjaliści z wiodących europejskich ośrodków naukowych, w tym z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończyli prace nad rozwiązaniami pozwalającymi opracować nieinwazyjny test.
Miliony kobiet na całym świecie borykają się z bolesnymi objawami endometriozy. Ogromna część z nich nawet nie wie, że cierpi na tę chorobę.
Endometrioza jest przewlekłym schorzeniem kobiet w wieku rozrodczym, które dotyka 10% kobiet. Następstwem endometriozy mogą być przewlekłe bóle brzucha lub niepłodność.
Przedmiotem wynalazku naszych naukowców jest nowa metoda nieinwazyjnej diagnostyki endometriozy oraz różnicowania stopnia zaawansowania endometriozy. Bazuje ona na pomiarze zawartości i poziomów wybranych markerów oraz charakterystycznych profili markerów w próbce osocza wraz ze sprawdzeniem istnienia statystycznych różnic w stężeniu wskazanych markerów i ich profili.
Najczęstszym objawem endometriozy jest ból zlokalizowany w miednicy małej. Kobiety mogą skarżyć się na bolesne miesiączkowanie, dyspareunię (bolesne stosunki płciowe), ból w czasie oddawania moczu i stolca, bóle brzucha i w krzyżu oraz przewlekły ból w miednicy.
Jak rozpoznać endometriozę?
Na endometriozę może cierpieć nawet 2,5 mln Polek. Niestety, w Polsce nie istnieje program skutecznego leczenia. Jest to również choroba rzadko rozpoznawalna, głównie z powodu rezygnacji z okresowych badań ginekologicznych. Diagnostyka może trwać nawet dekadę. Z kolei operacja wykonana w prywatnym szpitalu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Obecne dostępne nieinwazyjne metody diagnostyczne endometriozy takie jak badanie ultrasonograficzne oraz biochemiczne markery (np. CA125) nie pozwalają na wcześniejsze wyselekcjonowanie pacjentek z endometriozą, gdyż czułość i swoistość testów jest zbyt niska.
Innowacyjny test na endometriozę
Czułość i swoistość opracowanej metody diagnostycznej endometriozy jest obecnie w trakcie walidacji w ramach badania klinicznego. Opracowana przez naukowców z WUM nowa metoda diagnostyki endometriozy może być szeroko wykorzystana w procesie diagnozy choroby i jej rozwoju a także prowadzenia badań klinicznych nad terapiami lekowymi.
Dzięki badaniom genetycznym prof. Jacek Malejczyk oraz dr Ilona Kalaszczyńska stworzyli pierwszy na świecie test EndoRNA.
Badanie dokonywane jest w oparciu o technikę qRT-PCR, który umożliwia szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy. Testy wykonał polski startup Diagendo, wzorując się na wymazach z nosogardzieli, które rozpowszechniły się pod kątem obecności koronawirusa.
Pierwsze tego typu testy mogą trafić do placówek medycznych już w lutym! Za swoje odkrycia naukowcy otrzymali złoty medal podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!