fbpx
Przejdź do treści

Pierwszy nieinwazyjny test na endometriozę. Stworzyli go Polacy!

test na endometriozę
Opracowana przez naukowców z WUM nowa metoda diagnostyki endometriozy może być szeroko wykorzystana w procesie diagnozy choroby. – fot. 123rf

Stworzenie prostego, taniego i skutecznego testu diagnostycznego umożliwiającego wcześniejsze wykrycie endometriozy jest celem badań grupy międzynarodowych ekspertów. Specjaliści z wiodących europejskich ośrodków naukowych, w tym z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończyli prace nad rozwiązaniami pozwalającymi opracować nieinwazyjny test.

Miliony kobiet na całym świecie borykają się z bolesnymi objawami endometriozy. Ogromna część z nich nawet nie wie, że cierpi na tę chorobę.

Endometrioza jest przewlekłym schorzeniem kobiet w wieku rozrodczym, które dotyka 10% kobiet. Następstwem endometriozy mogą być przewlekłe bóle brzucha lub niepłodność.

Przedmiotem wynalazku naszych naukowców jest nowa metoda nieinwazyjnej diagnostyki endometriozy oraz różnicowania stopnia zaawansowania endometriozy. Bazuje ona na pomiarze zawartości i poziomów wybranych markerów oraz charakterystycznych profili markerów w próbce osocza wraz ze sprawdzeniem istnienia statystycznych różnic w stężeniu wskazanych markerów i ich profili.

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból zlokalizowany w miednicy małej. Kobiety mogą skarżyć się na bolesne miesiączkowanie, dyspareunię (bolesne stosunki płciowe), ból w czasie oddawania moczu i stolca, bóle brzucha i w krzyżu oraz przewlekły ból w miednicy.

Jak rozpoznać endometriozę?

Na endometriozę może cierpieć nawet 2,5 mln Polek. Niestety, w Polsce nie istnieje program skutecznego leczenia. Jest to również choroba rzadko rozpoznawalna, głównie z powodu rezygnacji z okresowych badań ginekologicznych. Diagnostyka może trwać nawet dekadę. Z kolei operacja wykonana w prywatnym szpitalu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Obecne dostępne nieinwazyjne metody diagnostyczne endometriozy takie jak badanie ultrasonograficzne oraz biochemiczne markery (np. CA125) nie pozwalają na wcześniejsze wyselekcjonowanie pacjentek z endometriozą, gdyż czułość i swoistość testów jest zbyt niska.

Innowacyjny test na endometriozę

Czułość i swoistość opracowanej metody diagnostycznej endometriozy jest obecnie w trakcie walidacji w ramach badania klinicznego. Opracowana przez naukowców z WUM nowa metoda diagnostyki endometriozy może być szeroko wykorzystana w procesie diagnozy choroby i jej rozwoju a także prowadzenia badań klinicznych nad terapiami lekowymi.

Dzięki badaniom genetycznym prof. Jacek Malejczyk oraz dr Ilona Kalaszczyńska stworzyli pierwszy na świecie test EndoRNA.

Badanie dokonywane jest w oparciu o technikę qRT-PCR, który umożliwia szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy. Testy wykonał polski startup Diagendo, wzorując się na wymazach z nosogardzieli, które rozpowszechniły się pod kątem obecności koronawirusa.

Pierwsze tego typu testy mogą trafić do placówek medycznych już w lutym! Za swoje odkrycia naukowcy otrzymali złoty medal podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.