fbpx
Przejdź do treści

Niedrożność jajowodów – przyczyny, objawy, leczenie, ciąża

niedrożne jajowody invicta
fot. 123rf.com

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności w Polsce jest niedrożność jajowodów. Dotyka ona co czwartą kobietę starającą się o dziecko. Zaburzenie to nie wywołuje bólu, ani innych dokuczliwych objawów. Często wykrywane jest dopiero w trakcie badań diagnostycznych prowadzonych przez ginekologa, gdy pacjentka, ma trudności z zajściem w ciążę. Jak przebiega leczenie niedrożności jajowodów i czy problem ten uniemożliwia zajście w ciążę?

Niedrożność jajowodów to zaburzenie przy którym ich światło jest zamknięte. Szacuje się, że co czwarta kobieta w Polsce bezskutecznie starająca się o dziecko może mieć problem z niedrożnością jajowodów. Przy czym schorzenie to może dotyczyć ich dowolnego odcinka, być całkowite, częściowe, czasowe lub stałe. Ponadto, niedrożność jajowodów może być jednostronna bądź obustronna. To poważny problem, ponieważ jajowód odgrywa bardzo ważną rolę w rozrodzie, bowiem to właśnie w nim dochodzi do zapłodnienia przez plemnika komórki jajowej.

Również dzięki jajowodom zarodek transportowany jest do macicy, gdzie może się dalej rozwijać. Często jednak zdarza się, że z powodu różnych przyczyn nie funkcjonują one prawidłowo, ponieważ dochodzi do ich niedrożności, co powoduje problemy z zajściem w ciążę. Aby kobieta mogła zajść w ciążę musi posiadać chociaż jeden drożny jajowód, jeśli niedrożne są dwa, to wówczas zajście w ciążę jest niemożliwemówi Magdalena Szemryk Specjalista II st. Położnictwa i Ginekologii w Klinice INVICTA.

Niedrożność jajowodów – przyczyny

Jajowody mogą stracić drożność w wyniku:

  • stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej,
  • endometriozy,
  • przebytej operacji chirurgicznej w obrębie jamy brzusznej,
  • stanów zapalnych w obrębie jamie brzusznej,
  • wrodzonej nieprawidłowej budowy jajowodów,
  • nieprawidłowej aplikacji wkładki wewnątrzmacicznej,
  • poronienia i wyłyżeczkowania jamy macicy,
  • ciąży pozamacicznej,
  • nowotworów jajowodów.

Wszystkie wspomniane przyczyny doprowadzić mogą do powstania zrostów w obrębie jajowodów lub ich bezpośredniego otoczenia oraz czopów śluzowych zamykających ich światło. To z kolei skutecznie uniemożliwiać będzie nie tylko dostanie się plemnika do komórki jajowej, ale również stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju i bezpiecznego przetransportowania zarodka do jamy macicy, gdyby jednak do tego zapłodnienia doszło dodaje Magdalena Szemryk.

Niedrożność jajowodów – jakie powikłania?

Podjęcie próby zajścia w ciążę w sytuacji gdy kobieta cierpi na niedrożność jajowodów może doprowadzić do powikłań. Dzieje się tak ponieważ, mimo zwężenia w jajowodzie, plemnikom może udać się dotrzeć do gamety żeńskiej, jednak zapłodniona komórka w nim uwięźnie. Gdy tak się stanie i zarodek zamiast w macicy zacznie rozwijać się w jajowodzie, mamy wtedy do czynienia z ciążą jajowodową pozamaciczną. Stan ten bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu matki.

Rozpoznanie ciąży jajowodowej niejednokrotnie wymaga wykonania zabiegu operacyjnego – najczęściej laparoskopii, w skrajnych przypadkach laparotomia . Podczas zabiegu usuwa się ciąże, starając się ograniczyć uszkodzenie jajowodu, zdarza się jednak ze ciąża w dużym stopniu go uszkadza -wówczas usuwa się ją wraz z jajowodem. Jeśli natomiast nie zostaną podjęte stosowne kroki, to wówczas istnieje ryzyko powikłań, w postaci pęknięcia jajowodu i krwotoku wewnętrznego, co jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia kobiety – mówi Magdalena Szemryk.

Niedrożność jajowodów: badania diagnostyczne

Niedrożność jajowodów rozpoznaje się najczęściej dopiero wtedy, gdy kobieta nie może zajść w ciążę.  Ponieważ niedrożność jajowodów jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę, to właśnie od kontroli tego narządu ginekolog, zaczyna zazwyczaj diagnostykę niepłodności swojej pacjentki.

Badaniem, które szybko i w prosty sposób jest w stanie ocenić drożność jajowodów jest histerosalpingografia. Badanie to pozwala zdiagnozować nie tylko drożność samych jajowodów, ale również wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie pozostałych narządów rodnych. Polega na podaniu przez kanał szyjki macicy środka kontrastowego do macicy i jajowodów, przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich w poszczególnych etapach badaniadodaje Magdalena Szemryk.

Coraz częściej jednak wykonuje się badanie Sono-HSG. Jest ono podobne do wcześniejszego, z tym wyjątkiem, że pacjentce podaje się kontrast w formie pianki i jednocześnie przeprowadza się badanie USG.

Niedrożność jajowodów – leczenie

W przypadku gdy w jajowodzie znajdują się tylko niewielkie zrosty zdarza się, że samo podanie i przepłynięcie kontrastu podczas histerosalpingografii może udrożnić jajowód. Lekarz może je także udrożnić wtłaczając w nie strumień powietrza lub płynu.

Przy dużych zrostach wykonuje się tzw. laparoskopową plastykę jajowodów, podczas którego za pomocą mikroskopijnych narzędzi lekarz uwalnia jajowód ze zrostów, a następnie modeluje tak, aby odzyskał on swój pierwotny kształt.

Niedrożne jajowody a zajście w ciążę

Nawet niewielkie zwężenie światła jajowodu może stanowić poważny problem dla kobiety starającej się o dziecko. Dlatego, aby mogło dojść do naturalnego poczęcia, bardzo ważne jest to, by drożny był przynajmniej jeden jajowód.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli po leczeniu niedrożności jajowodów pacjentka zachodzi w ciążę samoistnie, to w 5-6 tygodniu trzeba sprawdzić podczas badania USG,  ponieważ kobiety z podejrzeniem lub po leczeniu niedrożności jajowodów częściej zachodzą w ciążę pozamacicznądodaje Magdalena Szemryk.

W sytuacji, gdy niedrożność dotyczy obydwu jajowodów, to najskuteczniejszym leczeniem niepłodności jest przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego. Podczas, którego funkcję jajowodów przyjmuje embriolog stwarzający odpowiednie warunki do zapłodnienia.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

lek. Magdalena Szemryk

Specjalista II st. Położnictwa i Ginekologii. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Ukończyła różnego rodzaju kursy oraz posiada certyfikaty mi.in. USG dla początkujących Mazurskiej Szkoły Ultrasonografii, USG dla zaawansowanych Mazurskiej Szkoły Ultrasonografii, Praktyczne Szkolenie USG FMF 2019.
Świadczy usługi z zakresu prowadzenia ciąży fizjologicznej i patologicznej, USG położniczego i ginekologicznego, profilaktyki i diagnostyki ginekologicznej, a także poradnictwa przedkoncepcyjnego.

Interesują ją zagadnienia związane z położnictwem i ginekologią, a także kinematografią. Prywatnie, żona i mama 8-letnich bliźniaków.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.