fbpx
Przejdź do treści

Niedożywienie w okresie niemowlęcym wpływa na choroby w późniejszym życiu 

niedożywienie dieta dzieciństwo rozwój dziecka dziecko płuca zdrowe u dorosłych

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Arizona Health Sciences niemowlęta i dzieci z niedożywieniem i słabym wzrostem częściej cierpią na poważne schorzenia układu oddechowego. Niestety choroby te są powiązane z chorobami współistniejącymi i wczesną śmiertelnością jako dorośli.  

Badanie, opublikowane w The Lancet Respiratory Medicine, jest pierwszym, w którym zidentyfikowano czynniki ryzyka ograniczenia spirometrycznego w dorosłym życiu we wczesnym okresie życia. Związane są one z niedożywieniem.

Niedożywienie. Trzy czynniki ryzyka 

Zespół kierowany przez dr n. med. Stefano Guerrę odkrył trzy czynniki ryzyka, które były istotnie powiązane z ograniczeniem spirometrii u dorosłych:

  • problemy żywieniowe matki podczas ciąży,
  • niska waga dla wieku ciążowego,
  • znajdowanie się poniżej normalnej wagi w dzieciństwie.

Ograniczenie spirometryczne to restrykcyjna choroba płuc, która zmniejsza całkowitą pojemność płuc i jest ważnym wskaźnikiem złego ogólnego stanu zdrowia. Wiąże się także ze wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i zespołu metabolicznego, a także z wyższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. 

 Uczestnicy badania, którzy mieli niedowagę w dzieciństwie, byli narażeni na ryzyko rozwoju restrykcji płucnej, które było trzy razy większe niż u dzieci z prawidłową masą ciała. Podobnie zwiększone ryzyko ograniczenia spirometrycznego stwierdzono u niemowląt, które urodziły się małe jak na wiek ciążowy. Może to wskazywać, że we wczesnym okresie rozwoju, być może nawet w macicy, coś poszło nie tak, co wpływa na płuca, a także układ sercowo-naczyniowy i inne narządy. To może wyjaśniać współwystępowanie i zwiększone ryzyko zgonu, które obserwujemy w tym restrykcyjnym wzorcu. 

-wyjaśnia dr Guerra, profesor medycyny z Katedry Badań nad Astmą im. Henry’ego E. Dahlberga w Arizona College of Medicine. 

Pierwsze tak długoterminowe badanie 

Naukowcy przeanalizowali dane uczestników, którzy byli śledzeni przez ponad dwie do czterech dekad, od niemowlęctwa do dorosłości. Uczestnicy badania, których matki miały problemy żywieniowe, takie jak anemia i nadmierne wymioty podczas ciąży, dwukrotnie częściej cierpieli na restrykcje spirometryczne w wieku 22-36 lat.  

Z kolei niemowlęta, które urodziły się małe jak na swój wiek ciążowy, były prawie trzy razy bardziej narażone na rozwój restrykcji spirometrycznych niż osoby dorosłe. A kiedy oceniano stan odżywienia dzieci w wieku od 6 do 16 lat, u uczestników z niedowagą – szczególnie tych z deficytami beztłuszczowej masy ciała – trzy razy częściej niż u osób z prawidłową masą ciała rozwinęły się ograniczenia spirometryczne w wieku dorosłym. 

Uderzające było to, jak spójne były wyniki. To powiązanie było prawie identyczne w każdej z trzech kohort. Nasze odkrycia naprawdę podkreślają, że problemy ze wzrostem i odżywianiem na bardzo wczesnym etapie życia mają długoterminowy wpływ lub konsekwencje dla zdrowia płuc dorosłych. 

– podsumowuje dr Guerra.  

W przyszłości badania mają posłużyć przy ustalaniu norm żywieniowych dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta to podstawa profilaktyki zdrowotnej przyszłego dziecka oraz jego mamy.  

Źródło: https://www.sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.