fbpx
Przejdź do treści

Nie uwierzysz, póki nie zobaczysz! Ten film pokazuje, jak różne cywilizacje widziały… macicę!

macica
Fot: Screen Facebook Arte

Serwis kulturalny Arte zamieścił na swoim fanpage film, który pokazuje historię społecznego odbioru… macicy. Niektóre mity sprzed wieków wprowadzą współczesnych widzów w niemałe osłupienie.

Arte przygotowało humorystyczny film z przesłaniem na temat społecznego i kulturowego postrzegania macicy przez wieki. Rozpoczyna się historyjką z IV wieku p.n.e. o wędrującym narządzie na wskutek… ewentualnego braku męskiego nasienia. Taka wędrująca macica była w stanie zakłócić nawet pracę płuc i serca, a nawet dotrzeć do mózgu wywołując histerię. Ten niebezpieczny mit miał trwać przez wieki i doprowadzić do specyficznego pojmowania kobiecego ciała.

Łączenie histerii z życiem seksualnym kobiety było popularne również w następnych wiekach i miało swoje odzwierciedlenie w procesach czarownic. Dopiero pod koniec XVIII wieku angielski lekarz Thomas Sydenham zanegował takie pojmowanie histerii. Niestety, ówczesna, bardzo prymitywna medycyna nie była gotowa na zrozumienie procesów hormonalnych, psychicznych oraz wielu innych dolegliwości. Jeszcze w XIX wieku kobietom na obniżony nastrój, bóle głowy czy osłabienie zalecano seks lub… używanie pierwszych wibratorów. Czy za sprawą kryła się męska solidarność i chęć większej liczby stosunków? Nie wiadomo, ale na “histerię macicy” lekarze nadal “przepisywali” aktywność seksualną. Na kanwie tej historii powstał hit kinowy “Histeria. Romantyczna historia wibratora”.  

Wydawałoby się, że podobne mitopeje umarły podczas epoki węgla i pary. Niestety, lekarze-mężczyźni nadal podchodzili do kobiecych organów pełni zabobonów i około 1900 roku upowszechniły się… operacje usuwania zdrowej macicy. Dopiero badania Sigmunta Freuda powiązały histerię z problemami natury psychicznej i rozwijająca się dynamicznie medycyna zrezygnowała z barbarzyńskich metod. Film obrazujący przemiany kulturowe wokół macicy może wydać się na pierwszy rzut oka zabawny, ale tak naprawdę opowiada o dramacie kobiet, które niegdyś traktowane były jako osoby gorszej kategorii, co widać doskonale po przykładzie niebezpiecznego mitu o “wędrującej macicy”.  


Źródło: Arte 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.