fbpx
Przejdź do treści

Nie tylko dla mężczyzn

Testosteron jest naprawdę istotny! Chroni kobiece mózgi, mięśnie, kości i serce. – fot. Fotolia

Tak, testosteron ma znaczenie dla obu płci. Odpowiednie stężenie tego hormonu w organizmie decyduje o zdrowiu i samopoczuciu każdego i każdej z nas.

Testosteron – niesłusznie – nosi łatkę hormonu wyłącznie męskiego. Jak to z łatkami bywa, i ta przedstawia jedynie półprawdę o tym tajemniczym związku chemicznym. Encyklopedycznie rzecz ujmując, prawdziwe jest stwierdzenie, że to podstawowy steroidowy hormon płciowy, produkowany w jądrach. Rzadziej mówi się, że wytwarzają go także jajniki, kora nadnerczy oraz łożysko w trakcie ciąży. Oczywiście mówimy jednak o zupełnie innych ilościach.

Nie wińmy Greków, że tak bardzo chcieli utrzymać ten hormon dla silnych i walecznych mężczyzn. Dzisiaj ich potomkowie winni przyznać, że pomyłki po prostu się zdarzają. Obecnie wiadomo bowiem, iż niezależnie od płci testosteron gra tę samą rolę. A kiedy jest go za mało albo za dużo, mamy twardy orzech do zgryzienia.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl