fbpx
Przejdź do treści

Nie musisz godzić się na izolacje noworodka! Nowe wytyczne dotyczące matek zakażonych COVID-19

matki zakażone COVID-19
Fot. 123rf

29 września 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało nowe zalecenia dotyczące sposobu postępowania w przypadku noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19. Chcesz, żeby dziecko zostało z Tobą? Koniecznie podpisz TO oświadczenie!

Fundacja Rodzić po Ludzku wyciągnęła pomocną dłoń do ciężarnych przerażonych perspektywą odizolowania od dziecka zaraz po porodzie. Przygotowała specjalne oświadczenie, które należy wydrukować, podpisać i wręczyć personelowi szpitala PRZED przyjęciem na oddział.  

W oświadczeniu przeczytasz:

Na podstawie Zalecenia Ministerstwa Zdrowia opracowanego przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie neonatologii oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego dotyczącego sposobu postępowania w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w przypadku noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19 wydanego w dniu 29 września 2020 r. (…) potwierdzam, iż po udzieleniu mi przez personel medyczny informacji o korzyściach i zagrożeniach wynikających zarówno z zachowania kontaktu „skóra do skóry” i stałego przebywania z dzieckiem lub izolacji w oddzielnym pomieszczeniu z zachowaniem laktacji, jednoznacznie wskazuje, iż: nie wyrażam zgody na izolowanie mnie od mojego dziecka/dzieci po porodzie – ani w przypadku potwierdzenia u mnie pozytywnego wyniku testu na COVID-19 ani w czasie oczekiwania na taki wynik.

Pełną treść oświadczenia znajdziesz w linku poniżej:

OŚWIADCZENIE MATKI W SPRAWIE OPIEKI NA DZIECKIEM W SYTUACJI ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM (doc.)  Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

Sprzeciw Fundacji wobec zaleceń

3 listopada 2020 Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała formalny sprzeciw wobec zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Zastrzeżenia Fundacji budzi szczególnie zalecenie rozłączania matek z noworodkami na etapie „wyjścia matki do domu”. O ile podczas pobytu w szpitalu matka może przebywać z dzieckiem (po podpisaniu stosownego oświadczenia, wzór powyżej), to w kwestii wyjścia do domu zalecenia nie pozostawiają pola do manewru.

W ministerialnych zaleceniach (punkt 21) czytamy: „Opieka matki jest możliwa wtedy, gdy nie jest już ona zarażona. Przestrzega się przed wypisem noworodka do domu, jeśli przebywa w nim osoba poddana izolacji, gdyż grozi to brakiem przerwania łańcucha epidemiologicznego, znacznym prawdopodobieństwem zakażenia dziecka i brakiem możliwości monitorowania jego stanu w warunkach domowych, co może być zagrożeniem dla jego życia”.

Jak ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich, zalecenia te mogą być nieuzasadnioną ingerencją władzy w życie prywatne i rodzinne. Zastępca Rzecznika Maciej Taborowski zwrócił się o stanowisko w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w piśmie z dn. 19.10.2020.

Docierają do mnie sygnały z Fundacji Rodzić po Ludzku, z których wynika, że do Fundacji wpływają zgłoszenia od matek, które nie mogą wyjść z dzieckiem do domu. Zgłoszenia wpływają także od kierowników placówek, którzy czują się zmuszeni do postępowania zgodnie z wytycznymi. W wielu sytuacjach kobieta czuje się dobrze, nie ma dolegliwości, może karmić swoje dziecko – korzyści z tego płynące zostały potwierdzone w badaniach naukowych.

Pamiętaj, jeśli oczekujesz na wynik testu w kierunku COVID-19 lub masz pozytywny wynik testu i chcesz zajmować się swoim dzieckiem – masz do tego pełne prawo!

Koronawirus i karmienie piersią

Zalety karmienie piersią są niezaprzeczalne. Jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać podczas zakażenia COVID-19? Przeczytaj TUTAJ.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.