fbpx
Przejdź do treści

Naukowcy zbadali ruch plemników. To on odpowiada za płodność

plemniki - wiedziałeś o tym?
fot. Fotolia

Naukowcy z uniwersytetu w Toledo w stanie Ohio w USA badali ruchy plemników. Ich praca może mieć fundamentalne znaczenie przy diagnostyce i doborze strategii terapeutycznych w przypadku niepłodności męskiej, w tym również osób, które dotychczas nie były kwalifikowane jako niepłodne.

Z badań opublikowanych w Nature Communications wynika, że nietypowa centriola w szyjce plemnika działa jak system transmisji, który kontroluje drganie główki plemnika, mechanicznie synchronizując ruch ogonka plemnika z nowym ruchem główki. Centriola to organellum zbudowane z filamentów mikrotubulowych ułożonych w formę cylindra. Centriole są obecne nie tylko w plemnikach – znajdziemy je także w komórkach zwierzęcych i ruchliwych komórkach roślinnych. Opisywane w artykule organellum znajduje się tuż za główką plemnika.  

Uważamy, że nietypowa centriola w szyjce plemnika jest innowacją ewolucyjną, której zadaniem jest poprawienie ruchu plemników. Sukces reprodukcyjny zależy od zdolności plemników do przepłynięcia przez bariery żeńskiego układu rozrodczego, pokonując rywalki w zapłodnieniu komórki jajowej – wyjaśnia dr Tomer Avidor-Reiss, profesor nauk biologicznych z Kolegium Nauk Przyrodniczych i Matematyki w Toledo.  

Przełom w badaniu bezpłodności? 

Avidor-Reiss wierzy, że to odkrycie może otworzyć drzwi do nowych możliwości, aby pomóc rodzinom zrozumieć, dlaczego mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Jeśli główka i ogon plemnika nie poruszają się razem, plemnik nie będzie poruszał się wystarczająco skutecznie, aby dostać się do komórki jajowej. Jeśli centriola jest uszkodzona, to sprzężenie między ogonem plemnika a głową będzie wadliwe, a tym samym będzie trudniej o zapłodnienie.  

U pacjenta, gdy nie wiemy, co jest nie tak, potencjalnie możemy przyjrzeć się ruchowi ogonka plemnika i poddać go inżynierii wstecznej, aby określić funkcjonalność centrioli w celu określenia niepłodności pary– mówi o badaniach dr Avidor-Reiss.  

Nowe badania pokazują, że niepłodność może być przyczyną uszkodzenia właśnie delikatnej struktury centrioly. Dotychczas diagnostyka pomijała ten element, ponieważ brakowało dokładnych danych w jaki sposób poszczególne części plemnika oddziaływują na siebie oraz ruch. Dzięki badaniom naukowców z Toledo poprawi się diagnostyka o dotychczas nieujawnionych mężczyzn, którzy zmagali się z problemem braku płodności.   

Źródło: news-medical.net

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.