Naukowcy z Wayne State University School of Medicine opublikowali artykuł o nowatorskiej technice pomiaru wieku męskich plemników, co może pomóc w przewidywaniu szansy i czasu potrzebnego do zajścia w ciążę.
Badacze odkryli, że zegary epigenetycznego starzenia się plemników mogą działać jak nowy biomarker do przewidywania czasu do zajścia w ciążę par. Odkrycia podkreślają również znaczenie partnera płci męskiej w sukcesie reprodukcyjnym.
Kluczem do płodności jest jakość nasienia
Wiek chronologiczny jest istotnym wyznacznikiem zdolności rozrodczych i sukcesu par próbujących zajść w ciążę, ale wiek chronologiczny nie obejmuje skumulowanych czynników genetycznych i zewnętrznych – warunków środowiskowych – i dlatego służy jako zastępcza miara „prawdziwego” biologicznego wieku komórek. Wyniki jakości nasienia zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia były wykorzystywane do oceny niepłodności męskiej od dziesięcioleci, ale pozostają słabymi predyktorami wyników reprodukcyjnych
– wyjaśnia dr J. Richard Pilsner.
Badanie wykazało o 17% niższe skumulowane prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 12 miesiącach dla par z męskimi partnerami w starszych kategoriach epigenetycznego starzenia się plemników. W badaniu wzięło udział 379 partnerów płci męskiej, którzy zaprzestali stosowania antykoncepcji w celu zajścia w ciążę.
Od palenia sperma robi się „starsza”
Badanie wykazało również wyższe epigenetyczne starzenie się plemników u mężczyzn, którzy palili. Wyniki, jak powiedział dr Pilsner, wskazują, że wyższe starzenie epigenetyczne plemników wiąże się z dłuższym czasem do zajścia w ciążę u par, które nie są wspomagane leczeniem bezpłodności. To jednak nie koniec – wśród par, które zaszły w ciążę, wiąże się to z krótszą ciążą.
Ponieważ starsi ojcowie mają zwiększone ryzyko spłodzenia dzieci z niekorzystnymi skutkami neurologicznymi, ważne jest zrozumienie potencjalnego związku epigenetycznego starzenia się plemników na zdrowie i rozwój dzieci.
Istnieje zapotrzebowanie na nowe pomiary płodności mężczyzn w celu oceny ogólnego sukcesu reprodukcyjnego wśród par w populacji ogólnej. Dane te pokazują, że nasze zegary epigenetyczne nasienia mogą zaspokoić tę potrzebę jako nowy biomarker, który prognozuje powodzenie ciąży u par nie poszukujących leczenia bezpłodności. Chociaż wiek metrykalny obojga partnerów pozostaje znaczącym predyktorem sukcesu reprodukcyjnego, nasze zegary prawdopodobnie podsumowują zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne czynniki, które wpływają na biologiczne starzenie się plemników
– dodaje dr Pilsner.
Naukowcy podkreślają również, że badani byli w większości rasy kaukaskiej. Konieczne są więc większe i bardziej zróżnicowane kohorty, aby potwierdzić związek między epigenetycznym starzeniem się plemników a sukcesem w ciąży parowej u innych ras i grup etnicznych. W przyszłości dzięki temu możliwe będą lepsze zalecenia dotyczące diety i aktywności w celu poprawy jakości nasienia.
Autor: pc
Źródło: Science daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!