fbpx
Przejdź do treści

Naukowcy wprowadzają nową miarę wieku dla… plemników

plemników wiek plemniki zdrowie męskie sprawy mężczyzna badania badanie nasienia Klinika Bocian
Fot ktsdesign/ 123RF

Naukowcy z Wayne State University School of Medicine opublikowali artykuł o nowatorskiej technice pomiaru wieku męskich plemników, co może pomóc w przewidywaniu szansy i czasu potrzebnego do zajścia w ciążę.

Badacze odkryli, że zegary epigenetycznego starzenia się plemników mogą działać jak nowy biomarker do przewidywania czasu do zajścia w ciążę par. Odkrycia podkreślają również znaczenie partnera płci męskiej w sukcesie reprodukcyjnym.

Kluczem do płodności jest jakość nasienia

Wiek chronologiczny jest istotnym wyznacznikiem zdolności rozrodczych i sukcesu par próbujących zajść w ciążę, ale wiek chronologiczny nie obejmuje skumulowanych czynników genetycznych i zewnętrznych – warunków środowiskowych – i dlatego służy jako zastępcza miara „prawdziwego” biologicznego wieku komórek. Wyniki jakości nasienia zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia były wykorzystywane do oceny niepłodności męskiej od dziesięcioleci, ale pozostają słabymi predyktorami wyników reprodukcyjnych

 – wyjaśnia dr J. Richard Pilsner.

Badanie wykazało o 17% niższe skumulowane prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 12 miesiącach dla par z męskimi partnerami w starszych kategoriach epigenetycznego starzenia się plemników. W badaniu wzięło udział 379 partnerów płci męskiej, którzy zaprzestali stosowania antykoncepcji w celu zajścia w ciążę.

Od palenia sperma robi się „starsza”

Badanie wykazało również wyższe epigenetyczne starzenie się plemników u mężczyzn, którzy palili. Wyniki, jak powiedział dr Pilsner, wskazują, że wyższe starzenie epigenetyczne plemników wiąże się z dłuższym czasem do zajścia w ciążę u par, które nie są wspomagane leczeniem bezpłodności. To jednak nie koniec – wśród par, które zaszły w ciążę, wiąże się to z krótszą ciążą.

Ponieważ starsi ojcowie mają zwiększone ryzyko spłodzenia dzieci z niekorzystnymi skutkami neurologicznymi, ważne jest zrozumienie potencjalnego związku epigenetycznego starzenia się plemników na zdrowie i rozwój dzieci.

Istnieje zapotrzebowanie na nowe pomiary płodności mężczyzn w celu oceny ogólnego sukcesu reprodukcyjnego wśród par w populacji ogólnej. Dane te pokazują, że nasze zegary epigenetyczne nasienia mogą zaspokoić tę potrzebę jako nowy biomarker, który prognozuje powodzenie ciąży u par nie poszukujących leczenia bezpłodności. Chociaż wiek metrykalny obojga partnerów pozostaje znaczącym predyktorem sukcesu reprodukcyjnego, nasze zegary prawdopodobnie podsumowują zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne czynniki, które wpływają na biologiczne starzenie się plemników

– dodaje dr Pilsner.

Naukowcy podkreślają również, że badani byli w większości rasy kaukaskiej. Konieczne są więc większe i bardziej zróżnicowane kohorty, aby potwierdzić związek między epigenetycznym starzeniem się plemników a sukcesem w ciąży parowej u innych ras i grup etnicznych. W przyszłości dzięki temu możliwe będą lepsze zalecenia dotyczące diety i aktywności w celu poprawy jakości nasienia.

Autor: pc

Źródło: Science daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.