fbpx
Przejdź do treści

Naukowcy stworzyli genom niezbędny do podtrzymania życia i… wszystko zmienili

Craig Venter i Clyde Hutchison zaprojektowali i stworzyli minimalny genom bakteryjny konieczny do podtrzymania życia – z zaledwie 473 genów. Pracowali nad tym od 1995 roku i wreszcie osiągnęli swój cel.

6 lat temu uczeni wraz ze swoim zespołem zaskoczyli świat nauki pierwszą samoreplikującą się syntetyczną komórkę bakteryjną. Wówczas udowodnili, iż genom da się projektować w komputerze, stworzyć w laboratoryjnych warunkach, a następnie wprowadzić do komórki i ją kontrolować. Ostatni, zakończony teraz etap oznaczał powstanie takiej z minimalnym zestawem genów. Dotychczas „posiadaczką” najmniejszej ich liczby była bakteria Mycoplasma. Na podstawie takiej wiedzy naukowcy zaprojektowali hipotetyczny genom dla ośmiu różnych segmentów DNA Mycoplasma mycoides. Fragmenty testowano oddzielnie, żeby mieć pewność co do faktu, że każdy zawiera tylko niezbędne geny. Pozostałe sprawdzano pod kątem przydatności dla rozwoju, a następnie usunięto je z bakterii. Badania trwały latami, aż wreszcie powstał JCVI-syn3.0, składający się z 473 genów – mniejszy od Mycoplasmy i wszystkiego, co dotąd udało się poznać. 31 procent zsyntetyzowanego genomu wciąż jednak pozostaje tajemnicą. Venter i Hutchison mają zamiar kontynuować swoją pracę, którą nazwano zmieniającą oblicze medycyny. 

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Karolina Błaszkiewicz

Źródło: BABW News

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.