fbpx
Przejdź do treści

Naukowcy poznali lepiej rolę estrogenów w węchu. Pomogły im…ryby 

estrogeny ryby badania wyniki nauka węch rozwój danio pręgowany estrogeny

Nowe badania pokazują, że estrogeny steroidowe odgrywają ważną rolę, ponieważ dzięki nim zarodki rozwijają zmysł węchu. Zespołem naukowców z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii kierował Aya Takesono. 

Estrogeny są znane ze swojej roli jako hormonów sygnalizacyjnych w rozwoju płci, ale dopiero nowe badanie pokazuje, że jeszcze przed zróżnicowaniem płciowym w obszarze mózgu, w którym rozwija się zapach, opuszka węchowa reaguje na estrogen. 

Jak działają estrogeny? Badania z udziałem ryb 

Do badania użyto zarodki danio pręgowanego. Dzięki nim odkryto nowy w nauce typ komórek glejowych astrocytów, które nazwano komórkami opuszki węchowej reagującej na estrogen (EROB). W badaniach kierowanych przez dr Ayę Takesono z Uniwersytetu w Exeter wykorzystano genetycznie zmodyfikowanego danio pręgowanego. 

Wykorzystanie zarodków ryby wraz z metodami chemicznymi i genetycznymi do manipulowania komórkami odpowiadającymi na estrogen ujawniło nową funkcję estrogenów podczas rozwoju embrionalnego mózgu.  

Poprzednie badania na myszach wykazały, że estrogen jest ważny dla rozwoju kory somatosensorycznej mózgu i tworzenia dymorficznych tkanek mózgu, które pośredniczą w funkcjach rozrodczych i zachowaniu w późniejszym życiu. W tym badaniu pokazujemy jednak, że opuszka węchowa jest jedną z najwcześniejszych części rozwijającego się mózgu, która reaguje na estrogeny w zarodku danio pręgowanego. Pokazujemy również, że nasze nowo odkryte komórki EROB pośredniczą w sterowanej estrogenem instrukcji rozwoju węchowego układu czuciowego w mózgu embrionalnym. 

– wyjaśnia odkrycia dr Takesono.  

Jak na węch wpływają chemikalia

Badanie to dostarcza dowodów na to, że estrogeny działają na glej EROB, regulując obwody węchowe, co ma istotne konsekwencje dla zmysłu węchu w późniejszym życiu. 

Ta praca identyfikująca nowe embrionalne komórki mózgowe zaangażowane w rozwój zmysłu węchu u ryb otwiera dla nas nowy ważny obszar badawczy. Wody powierzchniowe otrzymują wiele chemikaliów wytwarzanych przez człowieka, które naśladują estrogeny, a intrygującym pytaniem, którym chcemy się teraz zająć, jest to, czy te chemikalia wpływają na funkcję gleju EROB w embriogenezie, a tym samym zmieniają zmysł węchu, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje dla kondycji ryba.

– piszą w podsumowaniu autorzy badania.  

Źródło: www.sciencedaily.com

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.