fbpx
Przejdź do treści

Naukowcy odkryli ważną przyczynę stanu przedrzucawkowego – najnowsze badania!

sta przedrzucawkowy
fot. 123rf.com

Mimo iż stan przedrzucawkowy od dziesiątek lat cieszy się pośród naukowców dużym zainteresowaniem, wciąż nie było wiadomo, jak dochodzi do rozwoju tego stanu. Przełom nastąpił właśnie teraz. Naukowcy uważają, że znaleźli główną przyczynę wspomnianego schorzenia.

Stan przedrzucawkowy – szansa na skuteczniejsze leczenie

Najnowsze odkrycia są bardzo dobrą wiadomością dla około 2-15 proc. ciężarnych, które zostają dotknięte opisywanym tu zespołem objawów chorobowych (bo tym w istocie jest stan przedrzucawkowy). Co ważne, na całym świecie stan przedrzucawkowy jest główną przyczyną chorób i śmierci zarówno ciężarnych, jak i płodów.

Znaleźliśmy brakujący element układanki. Kryształy cholesterolu są kluczem, a my ujawniamy to jako pierwsi” mówi naukowczyni Gabriela Silva.

Stan przedrzucawkowy w ciąży sprawia, że łożysko nie rozwija się prawidłowo, a co za tym idzie płód może otrzymywać zbyt mało składników odżywczych. Choć w większości przypadków objawy wspomnianej choroby są łagodne, to może się zdarzyć, że będą niezwykle poważne. Nawet do tego stopnia, że dziecko będzie musiało urodzić się przedwcześnie. Niestety, do tej pory nikt nie wiedział, co jest powodem rozwoju stanu przedrzucawkowego, a leczenie miało na celu jedynie monitorowanie i łagodzenie objawów.

Cholesterol – główny winowajca

U kobiet, które zmagały się ze stanem przedrzucawkowym, obserwowano zwiększone ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w późniejszym życiu. To właśnie ten związek skłonił naukowców do zbadania cholesterolu u ciężarnych kobiet ze wspomnianą chorobą.

Kryształy cholesterolu znajdują się w płytce, która zatyka naczynia krwionośne. Kryształy powstają, gdy zły cholesterol gromadzi się w ścianach naczyń krwionośnych. Badania wykazały, że kryształy cholesterolu są szczególnie silnym inicjatorem zapalenia w organizmie i mogą powodować krzepnięcie krwi.

Co się okazało? Naukowcy odkryli, że najwyższy stan zapalny występuje w regionie zwanym interfejsem matczyno-płodowym, gdzie komórki matki wchodzą w bezpośredni kontakt z komórkami płodu. Dzieje się to w łożysku i ścianie macicy.

Ten bezpośredni kontakt oznacza, że ​​stan zapalny bezpośrednio wpływa na komunikację między matką a płodem i przyczynia się do jeszcze większego stanu zapalnego u matki” – mówi Silva.

Poziom cholesterolu jest wysoki u wszystkich kobiet w ciąży, ponieważ zarówno płód, jak i łożysko, go potrzebują. Jednak poziom ten był jeszcze wyższy u kobiet ze stanem przedrzucawkowym. O tym, czym dokładnie jest omawiane schorzenie możesz przeczytać tutaj.

Jak będzie wyglądało leczenie stanu przedrzucawkowego? Być może będzie polegało po porostu na przyjmowaniu leków obniżających poziom cholesterolu. Jednak bez wątpienia na razie potrzebne są dalsze i dokładniejsze badania.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.