fbpx
Przejdź do treści

Naturalne metody wywoływania porodu

Naturalne metody wywoływania porodu
Naturalne metody wywoływania porodu fot. pexels.com

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, a sygnałów zwiastujących narodziny dziecka brak. Fakt, że nadszedł wyznaczony dzień, nie jest jednoznaczny z tym, że maluch jest już gotowy do przyjścia na świat.

Zaniepokojone ciężarne zaczynają zastanawiać się, a koniec końców poszukiwać sposobu, który przyspieszy rozpoczęcie akcji porodowej. Choć żadna metoda nie daje 100% gwarancji, to mimo wszystko można skorzystać z naturalnych technik wywoływania porodu.

Naturalne metody wywoływania porodu  

Nie istnieje w 100% skuteczny, naturalny sposób indukowania porodu – są tylko takie, które mogą przyspieszyć pojawienie się dziecka na świecie. Nie zapominajmy – tylko około 5-6% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie.

Do naturalnych metod wywoływania porodu zaliczymy:

  • Seks

Stosunek płciowy to jedna z najstarszych, znanych od wiek wieków metod wywoływania porodu. Wszystko za sprawą hormonów zawartych w męskiej spermie – prostaglandyn, powodujących dojrzewanie szyjki macicy i występowanie skurczy. Czy to oznacza, że zbliżenie rozpocznie akcję porodową? W niektórych przypadkach stosunek płciowy okazuje się skuteczny – niestety nie zawsze.

  • Wysiłek fizyczny

Gdy mowa o indukowaniu porodu naturalnymi sposobami, nie sposób pominąć zwiększonego wysiłku fizycznego, który niekiedy może wywołać czynność skurczową. Choć odkurzania czy pastowania podłóg nie możemy zaliczyć do najprzyjemniejszych czynności – można spróbować. A może chodzenie po schodach okaże się skuteczne?

  • Spacer

Ruch, a zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, zalecany jest kobietom spodziewającym się dziecka. Poprawia ukrwienie macicy i zachęca ją do skurczy. Dodatkowo, płód naciska na szyjkę macicy, a tym samym ma pozytywny wpływ na jej rozwieranie się. Co więcej, kołysanie biodrami pomaga maluchowi w ustawieniu się w kanale rodnym.

  • Drażnienie brodawek sutkowych

Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za skurcze macicy, uwalnia się podczas drażnienia brodawek sutkowych. Po zakończeniu 38. tygodnia ciąży, kilka razy w ciągu dnia, można wykonywać masaż piersi.

  • Ananas

Pod koniec ciąży warto zaprzyjaźnić się ze słodkim, a zarazem lekko cierpkim ananasem, zawierającym w swoim składzie enzym o nazwie bromelanina, który „zmiękcza” szyjkę macicy. Do innych substancji, produktów o podobnym działaniu zaliczymy – napar z liści malin czy olej z wiesiołka.

  • Ostre pokarmy

Ostre jedzenie zwiększa perystaltykę jelit, a tym samym nakłania macicę do regularnych skurczy. Podobnymi właściwościami charakteryzuje olejek rycynowy, jednak jego przyjmowanie na własną rękę nie jest zalecane.

  • Ciepła kąpiel

W kontekście naturalnych sposobów wywoływania porodu, warto wspomnieć również o ciepłej kąpieli, która rozluźnia i relaksuje. Może się zdarzyć, że omawiana metoda wywoła akcję skurczową mięśnia macicy. Ważne, aby temperatura wody nie przekraczała 37°C – tak, aby nie zagrażała zdrowiu mamy i dziecka.

Kiedy jednak wyznaczony na podstawie badania USG termin minie, ciężarna powinna zgłosić się do lekarza i udać się na badanie KTG (monitorowanie akcji serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy).  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.