fbpx
Przejdź do treści

Nastolatka u ginekologa – jak przebiega wizyta? Opowiada dr Jacek Tulimowski!

Nastolatka u ginekologa
Nastolatka u ginekologa - co warto wiedzieć o wizycie?

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa może wiązać się z dużym stresem nie tylko nastolatki, lecz także jej mamy (lub innej opiekunki/opiekuna, z którym młoda kobieta zjawia się w gabinecie). Jak wygląda taka wizyta i jakie są plusy wczesnego zapoznania dziewczynki z gabinetem ginekologicznym? „Tego typu wizyta pomaga budować w młodej pacjentce nawyk regularnych kontroli ginekologicznych” – mówi w rozmowie z nami ginekolog, dr Jacek Tulimowski.

Katarzyna Miłkowska: Abstrahując od wieku pacjentki, czy można wskazać jedną uniwersalną poradę, jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Dr Jacek Tulimowski: Nie, zdecydowanie nie da się tego jednoznacznie określić. Jest to bowiem zależne od wielu czynników i jednym z kluczowych jest właśnie wiek. Pierwsza taka wizyta z reguły towarzyszy rozpoczęciu miesiączkowania. Ma to miejsce mniej więcej w wieku 11-13 lat, a zatem z prawnego punktu widzenia tak młoda dama nie może przyjść sama. Musi być z nią tzw. opiekun prawny, którym z reguły jest mama.

Czego zatem obie panie – jeśli rzeczywiście dziewczynce towarzyszy kobieta – mogą się wtedy spodziewać?

Jest to wizyta typowo informacyjna, na którą przeważnie rodzic przyprowadza swoją córkę, chcąc wyjaśnić, co dokładnie się z nią dzieje oraz czego może się spodziewać. Lekarz rozmawia z dziewczynką na temat fizjologii cyklu, czym jest miesiączka, na czym polega krwawienie menstruacyjne, jak się w tym czasie zabezpieczać – tampony, podpaski, jakich można używać etc. Opowiada też, na co należy zwrócić uwagę, np. na dolegliwości bólowe, obfitość miesiączek, ich długotrwałość, czy są regularne. Mówi również o innych objawach, takich jak bolesne piersi, ewentualne obrzęki, np. pod oczami czy opuchnięcia dłoni – żeby dziewczynka nie martwiła się, jeśli nie może zdjąć z palca pierścionków.

Wydają się to być drobiazgi, jednak tego typu wizyta pomaga budować w młodej pacjentce nawyk regularnych kontroli ginekologicznych. A czy w tym czasie jest konieczność badania? Jeśli dziewczynce nic nie dolega, po co? Może stać się to dla niej niepotrzebną traumą.

Załóżmy jednak, że u nastolatki pojawiają się jakieś nieprawidłowości.

W porządku, przypuśćmy, że dziewczynka nie ma miesiączki – ale nie przez miesiąc, a przez pół roku. Pojawiają się jakieś zmiany skórne, menstruacje są bardzo nieregularne, skrzepowate, występują dodatkowe niepokojące dolegliwości. Kiedy w takim przypadku mama (lub inny opiekun prawny) pojawia się z dziewczynką w gabinecie, zbieramy dokładny wywiad. Wypytujemy o pierwszą miesiączkę, regularność występowania krwawień, ich obfitość, długość trwania, dolegliwości bólowe. Czasami w wieku 14-15 lat wypytujemy również o kontakty seksualne.

Rozumiem, że jednak wywiad lekarski to nie wszystko?

Owszem, jeżeli pacjentka nie współżyje, wykonujemy USG brzucha i przez jego powłoki staramy się ocenić narząd rodny. Jeśli stwierdzamy, że widoczne są niepokojące patologie, nieraz musimy skierować dziewczynę na wykonanie USG transrektalnego, czyli przezodbytniczego. Jest to istotne, ponieważ nastolatek oraz każdej innej kobiety, która nigdy nie współżyła, nie badamy przez waginę. Co jednak istotne, USG per rectum „zarezerwowane” jest dla pacjentek, u których zaobserwowana przez jamę brzuszną patologia wydaje się być na tyle skomplikowana, że musimy dogłębnie wyjaśnić, co się w tym przypadku dzieje.

Co dalej? Postępowania w kolejnych krokach zależne jest od wyników badań oraz informacji przekazanych nam podczas wywiadu. Jeżeli występuje konieczność zaordynowania leków, wprowadzamy odpowiednią farmakoterapię, dokładnie wyjaśniamy konieczność jej stosowania oraz ustalamy dalsze postępowanie. Wszystko to rozpisujemy na kartce, którą dostaje pacjentka lub jej mama – nie powinny wyjść z gabinetu z poczuciem, że nie znają kolejnych kroków. Konkretne, jasne wskazówki przede wszystkim!

Warto wiedzieć:

– W przypadku najmłodszych poleca się wizytę u ginekologa dziecięcego, który posiada dodatkową wiedzę z zakresu pediatrii.
– Jeżeli taka jest wola nastolatki oraz jej opiekuna, nie ma konieczności by rodzic był obecny przy badaniu.
– Jeśli nastolatka znajduje się w przedziale wiekowym 16-18 lat, poza zgodą rodzica na wizytę/badanie/inne czynności medyczne, konieczna jest także jej własna zgoda.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

dr Jacek Tulimowski

Ekspert

Dr Jacek Tulimowski

Specjalista Ginekolog-Położnik-Ultrasonolog. Przez wiele lat związany z Kliniką Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych Centrum Onkologii w Warszawie. Obecnie miejscem pracy są Gabinety prywatne „Tulimowski & Sterlińska”. Oprócz wykonywania pracy zawodowej od wielu lat zajmuje się propagowaniem wiedzy medycznej w mediach. Jest Redaktorem Naczelnym dwumiesięcznika „Nowy Gabinet Ginekologiczny”, twórcą „Dr Tulimowski Press Workshops” - szkoleń dla dziennikarzy zajmujących się problematyką zdrowotną, konsultantem i ekspertem Stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia”, programów o zdrowiu w TVP, TVN, POLSACIE, TV4, programów radiowych I PR, III PR, RDC, TOK-fm, autorem i prowadzącym program „Dr Tulimowski o Kobietach dla Kobiet" w Radio BAJKA. Jest także konsultantem naukowym wielu portali medycznych: „ abcZdrowie”, „NaTemat.pl”, „ Sekspert”. W 2020 roku uhonorowany tytułem Przyjaciela Mediów. Od 10 lat Członek Kapituły „Hotele Przyjazne Rodzinie”. Konsultant ds. marketingu „Chóru ARTOS” przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Właściciel Specjalistycznych Gabinetów Ginekologiczno-Położniczych i Centrum Laseroterapii w Warszawie - „Tulimowski&Sterlińska Gabinety”.

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".