Endometrioza, zwana złodziejem płodności, wielu kobietom znacznie utrudnia zajście w ciążę. Dodatkowo często towarzyszy jej ból, cierpienie i łzy, które trudno powstrzymać. Naukowcy, chcąc pomóc milionom kobiet na całym świecie, nieustannie starają się jak najwięcej dowiedzieć o wspomnianej dolegliwości. Ostatnimi czasy opracowali precyzyjne leczenie – oparte na nanotechnologii – mające na celu złagodzenie wspomnianego bólu i ułatwienie kobietom zajście w ciążę.
Endometrioza – złodziej płodności
Czym jest endometrioza? Występuje wówczas, gdy tkanki endometrium (błony śluzowej macicy) pojawiają się poza jamą macicy – zwykle w jajnikach, jajowodach i tkankach wyściełających miednicę. W skrajnych przypadkach tkanka endometrium może rozprzestrzenić się poza narządy miednicy. Na omawianą przypadłość cierpi około 10% kobiet w wieku rozrodczym.
Czy endometriozę można całkowicie wyleczyć? Niestety, nie ma obecnie lekarstwa, które daje stuprocentową skuteczność. Nawet jeśli lekarze i pacjentka decydują się na chirurgiczne usunięcie zmian, mogą one po pewnym czasie powrócić i ponownie powodować ból i cierpienie. Dlatego też każde nowe doniesienie daje nadzieję!
W poszukiwaniu nadziei – najnowsze badania
Autorzy opisywanego tu badania wykorzystali fotoreaktywne nanocząsteczki wypełnione barwnikiem, dzięki którym znaleźli i usunęli zmiany związane z endometriozą. Naukowcy użyli niezwykle małych materiałów polimerowych – mniejszych niż 100 nanometrów – wypełnionych wspomnianym barwnikiem. Generował on zarówno sygnał fluorescencyjny, jak i ciepło, które zabijało komórki (działało tak światło bliskiej podczerwieni).
Zbudowaliśmy silny zespół, aby połączyć wiedzę specjalistyczną zarówno w zakresie nanomedycyny, jak i endometriozy. To wyniszczająca choroba, dlatego opracowaliśmy i oceniliśmy fotoreaktywny nanoagent do wykrywania i eliminowania niechcianej tkanki endometrium po fototermicznej ablacji.
Mówi Olena Taratula, współautorka badania, której słowa cytuje News Medical
Nanocząsteczki wypełnione barwnikiem umożliwią lekarzom zaobserwowanie zmian powstałych w organizmie. Ponadto nanocząsteczki, które pod wpływem światła bliskiej podczerwieni osiągają temperaturę około 46oC, mogą usunąć wspomniane zmiany.
Wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego rodzaju nanocząsteczek. Takich, które mogą gromadzić się głównie w zmianach endometrialnych bez toksycznego wpływu na organizm, zachowując jednocześnie właściwości obrazowania i ogrzewania.
Powiedział Oleh Taratula
Ciepło wytwarzane jest w bliskiej podczerwieni światłem lasera. Jest ono nieszkodliwe dla tkanki, w której nie są obecne nanocząsteczki. Wytworzone ciepło usuwa całkowicie zmiany endometrium w ciągu jednego lub dwóch dni.
Dodaje Oleh Taratula
Na tym jednak nie koniec – aby opisaną technologię móc wprowadzić do badań klinicznych na ludziach, niezbędne są kolejne badania na zwierzętach. Trochę musimy więc jeszcze poczekać, ale obserwacje są obiecujące!
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!