fbpx
Przejdź do treści

Nanotechnologia vs ból i problemy z płodnością w endometriozie – najnowsze badania!

endometrioza, nanotechnologia
fot. 123rf.com

Endometrioza, zwana złodziejem płodności, wielu kobietom znacznie utrudnia zajście w ciążę. Dodatkowo często towarzyszy jej ból, cierpienie i łzy, które trudno powstrzymać. Naukowcy, chcąc pomóc milionom kobiet na całym świecie, nieustannie starają się jak najwięcej dowiedzieć o wspomnianej dolegliwości. Ostatnimi czasy opracowali precyzyjne leczenie – oparte na nanotechnologii – mające na celu złagodzenie wspomnianego bólu i ułatwienie kobietom zajście w ciążę.

Endometrioza  – złodziej płodności

Czym jest endometrioza? Występuje wówczas, gdy tkanki endometrium (błony śluzowej macicy) pojawiają się poza jamą macicy – zwykle w jajnikach, jajowodach i tkankach wyściełających miednicę. W skrajnych przypadkach tkanka endometrium może rozprzestrzenić się poza narządy miednicy. Na omawianą przypadłość cierpi około 10% kobiet w wieku rozrodczym.

Czy endometriozę można całkowicie wyleczyć? Niestety, nie ma obecnie lekarstwa, które daje stuprocentową skuteczność. Nawet jeśli lekarze i pacjentka decydują się na chirurgiczne usunięcie zmian, mogą one po pewnym czasie powrócić i ponownie powodować ból i cierpienie. Dlatego też każde nowe doniesienie daje nadzieję!

W poszukiwaniu nadziei – najnowsze badania

Autorzy opisywanego tu badania wykorzystali fotoreaktywne nanocząsteczki wypełnione barwnikiem, dzięki którym znaleźli i usunęli zmiany związane z endometriozą. Naukowcy użyli niezwykle małych materiałów polimerowych – mniejszych niż 100 nanometrów – wypełnionych wspomnianym barwnikiem. Generował on zarówno sygnał fluorescencyjny, jak i ciepło, które zabijało komórki (działało tak światło bliskiej podczerwieni).  

Zbudowaliśmy silny zespół, aby połączyć wiedzę specjalistyczną zarówno w zakresie nanomedycyny, jak i endometriozy. To wyniszczająca choroba, dlatego opracowaliśmy i oceniliśmy fotoreaktywny nanoagent do wykrywania i eliminowania niechcianej tkanki endometrium po fototermicznej ablacji.

Mówi Olena Taratula, współautorka badania, której słowa cytuje News Medical

Nanocząsteczki wypełnione barwnikiem umożliwią lekarzom zaobserwowanie zmian powstałych w organizmie. Ponadto nanocząsteczki, które pod wpływem światła bliskiej podczerwieni osiągają temperaturę około 46oC, mogą usunąć wspomniane zmiany.

Wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego rodzaju nanocząsteczek. Takich, które mogą gromadzić się głównie w zmianach endometrialnych bez toksycznego wpływu na organizm, zachowując jednocześnie właściwości obrazowania i ogrzewania.

Powiedział Oleh Taratula

Ciepło wytwarzane jest w bliskiej podczerwieni światłem lasera. Jest ono nieszkodliwe dla tkanki, w której nie są obecne nanocząsteczki. Wytworzone ciepło usuwa całkowicie zmiany endometrium w ciągu jednego lub dwóch dni.

Dodaje Oleh Taratula

Na tym jednak nie koniec – aby opisaną technologię móc wprowadzić do badań klinicznych na ludziach, niezbędne są kolejne badania na zwierzętach. Trochę musimy więc jeszcze poczekać, ale obserwacje są obiecujące!

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.