fbpx
Przejdź do treści

Najlepsze pozycje seksualne dla ciężarnych

aktywność seksualna w ciąży ciąża seks sex pozycje
fot. 123rf.com

Ciąża nie musi oznaczać rezygnacji ze współżycia seksualnego. Jeśli lekarz nie widzi przeciwskazań, bliskością można cieszyć się aż do rozwiązania. Seks w ciąży to ciekawe doświadczenie, jednak warto wiedzieć, jakie pozycje będą najlepsze.

Kowbojka

Bycie na szczycie daje kobiecie kontrolę nad tempem i głębokością penetracji. Kowbojka to doskonała pozycja dla kobiet ciężarnych – szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Piersi w ciąży, za sprawą wzrostu estrogenu, są bardzo wrażliwe, co może skutkować większym odczuwaniem przyjemności i większą szansą na orgazm.

Odwrócona kowbojka

„Najlepsze pozycje seksualne to takie, które są najwygodniejsze dla ciebie i twojego partnera oraz zapewniają najlepszą kontrolę” – mówi ginekolog/położnik dr Sherry Ross. Odwrócona kowbojka, niesie za sobą niemalże takie same zalety kontroli i komfortu, jak „zwykła” kowbojka. Jej dodatkową zaletą jest zwiększona stymulacja łechtaczki.

Na łyżeczkę

To jedna z odmian pozycji seksualnych „od tyłu”. Partnerzy leżą na boku, przez co wymaga najmniej wysiłku. „Najlepszą pozycją seksualną dla kobiety w ciąży jest często leżenie na prawym lub lewym boku” – mówi Ross. Dzięki temu odciążone są plecy i miednica. Odwrócona kowbojka nie pozwala na bardzo głęboką penetrację, która może być nieprzyjemna dla niektórych w miarę postępu ciąży.

Na pieska

Istnieje duża dowolność – można współżyć na czworakach, opierając się o krzesło, kanapę lub siedząc na kolanach partnera twarzą do tyłu. „Dopóki unika się głębokiej penetracji, pozycja na pieska może być bardzo wygodną pozycją” — zauważa Ross. Każda pozycja z penetracją od tyłu może być wygodniejsza dla kobiet ciężarnych.

Unoszący się motyl

Kobiety mające problem z utrzymaniem równowagi mogą oprzeć się o ścianę lub zagłówek łóżka. Pozycja „unoszący się motyl” polecana jest ciężarnym. Doskonale sprawdzi się również podczas seksu oralnego. „Leżenie płasko na plecach przez dłuższy czas nie jest zalecane, ponieważ może powodować zawroty głowy i zmniejszenie przepływu krwi u dziecka” – wyjaśnia Ross.

Masturbacja

Masturbacja, o ile lekarz nie widzi przeciwskazań, jest dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeb seksualnych, bez większego wysiłku fizycznego.

„Większość ciężarnych kobiet woli intymność, bliskość przytulania i całowania ze swoimi partnerami od stosunku seksualnego” – mówi Ross. Najważniejsze by seks podczas ciąży, na każdym etapie, był wygodny i przyjemny. „Jak w przypadku każdego spotkania seksualnego, dobra komunikacja i poszanowanie granic emocjonalnych i psychologicznych musi być priorytetem dla ciebie i twojego partnera” – mówi Ross.

„Stosunek płciowy w czasie ciąży jest bezpieczny” — zauważa Shepherd. „Należy być ostrożnym. Jakiekolwiek krwawienie podczas seksu jest znakiem, że należy przestać. Jeśli krwawienie wystąpiło podczas stosunku penetracyjnego, poczekaj aż ustanie, zanim ponownie rozpoczniesz seks. Jeśli nie ustanie lub jest obfite należy natychmiast skonsultować się z lekarzem”.

 „Aktywność seksualna, nawet podczas ciąży, jest sposobem na uwolnienie napięcia i wzmocnienie związku” – mówi Millheiser.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.