fbpx
Przejdź do treści

Najczęstsze przyczyny niepłodności

Ile osób niepłodnych, tyle przyczyn niepłodności. Każdy organizm funkcjonuje inaczej, dlatego niezwykle trudno z precyzją i pewnością określić czynniki wpływające na ludzką niepłodność. Nie na wszystkie mamy wpływ, ale na większość z nich tak.

1. Wiek

W ostatnim artykule pisaliśmy, że niekoniecznie jest on wyznacznikiem płodności, ale nie ma się co oszukiwać – przeciętnej, zdrowej i zadbanej kobiecie z każdym rokiem obniża się wydolność organizmu i stopniowo zmniejsza się płodność. Wraz z wiekiem nasze ciała wymagają coraz więcej odpoczynku i równowagi, aby sprostać trudom ciąży i wychowywaniu dziecka.

2. Niehigieniczny tryb życia

Zabija nie tylko płodność, ale wszystko, co w nas dobre. Stres, brak odpowiedniej ilości snu i zła dieta to nasze największe grzechy, których organizm nie wybacza. W dłuższej perspektywie taki styl życia prowadzi u kobiet do zaburzeń cyklu i rzadszych owulacji, zaś u mężczyzn do niedoboru mikroelementów, co odbija się na poziomie testosteronu. Gdy dołożymy do tego używki – papierosy i alkohol to droga do wymarzonego dziecka może stać się jeszcze dłuższa i trudniejsza.

3. Nieprawidłowa waga

Nie tylko otyłość prowadzi do problemów z płodnością, również niedowaga może zaburzyć produkcję estrogenów i doprowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Panowie powinni szczególnie pilnować ilość tkanki tłuszczowej, bo przysłowiowa oponka może zaburzać produkcję plemników.

4. Stany zapalne i inne schorzenia

Według badań wiele przypadków niepłodności jest skutkiem powikłań stanów zapalnych wywołanych  infekcjami takimi jak chlamydia, mycoplasma czy rzeżączka. W efekcie kobiety mogą w przyszłości zmagać się z niedrożnością jajowodów, zaś u mężczyzn obserwujemy niedostateczną ilość plemników lub ich brak w ejakulacie.

5. Nadmierny wysiłek fizyczny

Co za dużo to nie niezdrowo! W dobie mody na wszelką aktywność fizyczną warto pamiętać o granicach rozsądku. Ruch jest zawsze wskazany, ale jego nadmierna ilość może doprowadzić do obniżenia możliwości reprodukcyjnych i wytwarzania nadmiernej ilości prolaktyny.

6. Ból podczas współżycia

Ból, który występuje podczas seksu sprawia, że przestaje on być przyjemnością, a staje się karą i zajście w ciążę metodą naturalną jest nie lada wyzwaniem. Przyczyn występowania zespołów bólowych jest wiele, w przypadku pojawienia się ich powinniśmy, jak najszybciej skonsultować się lekarzem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.