Przejdź do treści

Najczęstsze przyczyny niepłodności

Ile osób niepłodnych, tyle przyczyn niepłodności. Każdy organizm funkcjonuje inaczej, dlatego niezwykle trudno z precyzją i pewnością określić czynniki wpływające na ludzką niepłodność. Nie na wszystkie mamy wpływ, ale na większość z nich tak.

  1. Wiek

W ostatnim artykule pisaliśmy, że niekoniecznie jest on wyznacznikiem płodności, ale nie ma się co oszukiwać – przeciętnej, zdrowej i zadbanej kobiecie z każdym rokiem obniża się wydolność organizmu i stopniowo zmniejsza się płodność. Wraz z wiekiem nasze ciała wymagają coraz więcej odpoczynku i równowagi, aby sprostać trudom ciąży i wychowywaniu dziecka.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

  1. Niehigieniczny tryb życia

Zabija nie tylko płodność, ale wszystko, co w nas dobre. Stres, brak odpowiedniej ilości snu i zła dieta to nasze największe grzechy, których organizm nie wybacza. W dłuższej perspektywie taki styl życia prowadzi u kobiet do zaburzeń cyklu i rzadszych owulacji, zaś u mężczyzn do niedoboru mikroelementów, co odbija się na poziomie testosteronu. Gdy dołożymy do tego używki – papierosy i alkohol to droga do wymarzonego dziecka może stać się jeszcze dłuższa i trudniejsza.

  1. Nieprawidłowa waga

Nie tylko otyłość prowadzi do problemów z płodnością, również niedowaga może zaburzyć produkcję estrogenów i doprowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Panowie powinni szczególnie pilnować ilość tkanki tłuszczowej, bo przysłowiowa oponka może zaburzać produkcję plemników.

  1. Stany zapalne i inne schorzenia

Według badań wiele przypadków niepłodności jest skutkiem powikłań stanów zapalnych wywołanych  infekcjami takimi jak chlamydia, mycoplasma czy rzeżączka. W efekcie kobiety mogą w przyszłości zmagać się z niedrożnością jajowodów, zaś u mężczyzn obserwujemy niedostateczną ilość plemników lub ich brak w ejakulacie.

  1. Nadmierny wysiłek fizyczny

Co za dużo to nie niezdrowo! W dobie mody na wszelką aktywność fizyczną warto pamiętać o granicach rozsądku. Ruch jest zawsze wskazany, ale jego nadmierna ilość może doprowadzić do obniżenia możliwości reprodukcyjnych i wytwarzania nadmiernej ilości prolaktyny.

  1. Ból podczas współżycia
Ból, który występuje podczas seksu sprawia, że przestaje on być przyjemnością, a staje się karą i zajście w ciążę metodą naturalną jest nie lada wyzwaniem. Przyczyn występowania zespołów bólowych jest wiele, w przypadku pojawienia się ich powinniśmy, jak najszybciej skonsultować się lekarzem.

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.