fbpx
Przejdź do treści

Najczęstsze przyczyny cesarskiego cięcia

przyczyny cesarskiego cięcia
Foto: Unsplash

Choć większość kobiet chciałaby urodzić dziecko drogami natury, to rzeczywistość bywa różna. W wielu przypadkach o cesarskim cięciu decyduje lekarz już kilka tygodni przed porodem, jednak niekiedy to szybka decyzja ratująca zdrowie lub życie mamy i dziecka.

Jakie są najczęstsze przyczyny cesarskiego cięcia?

1. Powtórne cesarskie cięcie

Kobiety, które przynajmniej jeden raz miały wykonywane cesarskie cięcie, bardzo prawdopodobne jest, że przy kolejnym porodzie także urodzą dziecko tą samą drogą. Nie jest to jednak sztywna reguła. „Po jednym cesarskim cięciu średnio 30% kobiet będzie miało kolejne cesarskie cięcie” – mówi dr Clarel Antione, profesor nadzwyczajny na Wydziale Położnictwa i Ginekologii. 

Kolejnym powodem powtórnego cesarskiego cięcia jest nawracający problem, który uniemożliwia poród drogami natury np. macica dwurożna zwana macicą w kształcie serca.  

2. Ciąża mnoga

W zależności od pozycji dziecka i tego, w którym tygodniu ciąży rozpoczyna się akcja porodowa, ciąże mnogie często kończą się cesarskim cięciem. W przypadku bliźniąt obowiązuje zasada – ​​jeśli dwójka dzieci ułoży się pośladkowo lub poprzecznie (bocznie), konieczne będzie cesarskie cięcie. Jednak w przypadku 40% ciąż bliźniaczych dwójka dzieci skierowana jest głową do dołu, co umożliwia poród drogami natury. Sprawy komplikują się wówczas, gdy tylko jedno dziecko przyjęło taką pozycję. W takim przypadku lekarze, ze względów bezpieczeństwa, często zalecają cesarskie cięcie.

„Bliźnięta mają zwiększone ryzyko innych powikłań – cukrzycy, problemów z nadciśnieniem, więc musimy spojrzeć na ogólne bezpieczeństwo” – mówi ginekolog Greeta Sharma.

3. Nieodpowiednia pozycja

Jeśli dziecko ułożone jest w innej pozycji niż głową w dół, lekarz najprawdopodobniej zaleci cesarskie. Większość szpitali odradza porody pochwowe pośladkowe ze względu na wpływowe badanie opublikowane w 2000 roku, które wykazało wyższy wskaźnik przeżywalności dzieci pośladkowych urodzonych przez cesarskie cięcie. Kiedy dziecko ułożone jest pośladkowo, a ciężarna preferuje poród pochwowy, lekarze mogą spróbować obrócić dziecko – należy podkreślić, że taki obrót nie zawsze się udaje i nie każdy lekarz się go podejmie.

4. Problemy zdrowotne dziecka

Jeśli badania prenatalne wykarzą, że dziecko ma pewne problemy genetyczne lub anatomiczne, lekarz może zalecić cesarskie cięcie. 

5. Problemy zdrowotne matki

Decydując o rodzaju porodu, lekarz bierze nie tylko pod uwagę zdrowie dziecka, ale i mamy. „Kobiety z pewnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub drgawki, mogą lepiej radzić sobie z planowanym cięciem cesarskim.” – mówi dr Clarel Antoine. 

Cesarskiemu cieciu poddawane są również kobiety z HIV, czy opryszczką narządów płciowych, która podczas porodu drogami natury mogłaby być przekazana dziecku.

6. Komplikacje z łożyskiem

Jeśli łożysko ułożone jest „problematycznie” lub działa nieprawidłowo, najprawdopodobniej lekarza zaleci cesarskie cięcie. Jedną z takich sytuacji jest łożysko przodujące polegające na nieprawidłowo niskim zagnieżdżeniu się łożyska w macicy. Jedną z przyczyn cesarskiego ciecia jest również łożysko przerośnięte.

7. Komplikacje porodowe

Komplikacje porodowe – np. spadek tętna dziecka podczas porodu siłami natury – zawsze kończą się cesarskim cieciem. W takim przypadku nie można czekać, liczy się każda minuta, dlatego lekarze decyzję podejmują natychmiast.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.