fbpx
Przejdź do treści

Nadwaga w ciąży = niepłodność u przyszłego syna! [BADANIA]

nadwaga w ciąży
fot. 123rf.com

Statystyki wskazują, że z niepłodnością boryka się około 20 proc. par w wieku rozrodczym. Choć w wielu przypadkach jej źródło nie jest znane, to problem ten w równym stopniu dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Co ciekawe, naukowcy przeprowadzili badanie, które dowodzi, że masa ciała matek przed ciążą nie jest w tym kontekście bez znaczenia – ma wpływ na męską (nie)płodność.

Najnowsze badanie opublikowane w Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica wykazało, że u synów, których matki będąc w ciąży miały nadwagę, częściej diagnozowano niepłodność w wieku dorosłym w porównaniu do tych, których matki miały masę ciała w normie. Co ważne, nie zaobserwowano związku między masą matki a niepłodnością u córek.

Jak wyglądało badanie?

W przeprowadzonym badaniu udział wzięło 9232 dorosłych – kobiet i mężcyzn. U 9,4 proc. uczestników zdiagnozowano niepłodność. Autorzy skorygowali kilka potencjalnych czynników zakłócających i stwierdzili, że synowie, których matki miały wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/m2 przed ciążą, mieli 1,4 razy większe ryzyko niepłodności w porównaniu do tych, których matki miały wskaźnik masy ciała w przedziale od 18,5 do 24,9 kg/m2.

Niepłodność – czym jest?

Czym jest niepłodność? O niepłodności mówimy wówczas, gdy parze pomimo rocznego, regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie udaje się zajść w ciążę. Słowa kierowniczki opisanych tu badań, dr Linn Arendt, cytuje News Medical:

Niepłodność jest globalnym problemem zdrowia publicznego i ważne jest, aby badania koncentrowały się na czynnikach ryzyka. Wiemy, że dzieci urodzone przez matki z nadwagą lub otyłością są narażone na większe ryzyko wystąpienia kilku niekorzystnych skutków, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Odkrycia te stanowią dowód na to, że waga podczas ciąży może również wpływać na przyszłe zdrowie reprodukcyjne mężczyzn; jednakże ustalenia muszą zostać potwierdzone w przyszłych badaniach.

Należy pamiętać, że niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami, a niektóre z nich są trudne do zdiagnozowania. O diagnostyce i przyczynach męskiej niepłodności możesz przeczytać TUTAJ.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.