Statystyki wskazują, że z niepłodnością boryka się około 20 proc. par w wieku rozrodczym. Choć w wielu przypadkach jej źródło nie jest znane, to problem ten w równym stopniu dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Co ciekawe, naukowcy przeprowadzili badanie, które dowodzi, że masa ciała matek przed ciążą nie jest w tym kontekście bez znaczenia – ma wpływ na męską (nie)płodność.
Najnowsze badanie opublikowane w Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica wykazało, że u synów, których matki będąc w ciąży miały nadwagę, częściej diagnozowano niepłodność w wieku dorosłym w porównaniu do tych, których matki miały masę ciała w normie. Co ważne, nie zaobserwowano związku między masą matki a niepłodnością u córek.
Jak wyglądało badanie?
W przeprowadzonym badaniu udział wzięło 9232 dorosłych – kobiet i mężcyzn. U 9,4 proc. uczestników zdiagnozowano niepłodność. Autorzy skorygowali kilka potencjalnych czynników zakłócających i stwierdzili, że synowie, których matki miały wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/m2 przed ciążą, mieli 1,4 razy większe ryzyko niepłodności w porównaniu do tych, których matki miały wskaźnik masy ciała w przedziale od 18,5 do 24,9 kg/m2.
Niepłodność – czym jest?
Czym jest niepłodność? O niepłodności mówimy wówczas, gdy parze pomimo rocznego, regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie udaje się zajść w ciążę. Słowa kierowniczki opisanych tu badań, dr Linn Arendt, cytuje News Medical:
Niepłodność jest globalnym problemem zdrowia publicznego i ważne jest, aby badania koncentrowały się na czynnikach ryzyka. Wiemy, że dzieci urodzone przez matki z nadwagą lub otyłością są narażone na większe ryzyko wystąpienia kilku niekorzystnych skutków, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Odkrycia te stanowią dowód na to, że waga podczas ciąży może również wpływać na przyszłe zdrowie reprodukcyjne mężczyzn; jednakże ustalenia muszą zostać potwierdzone w przyszłych badaniach.
Należy pamiętać, że niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami, a niektóre z nich są trudne do zdiagnozowania. O diagnostyce i przyczynach męskiej niepłodności możesz przeczytać TUTAJ.
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!