fbpx
Przejdź do treści

Nadmiar testosteronu może poważnie zagrażać kobietom

testosteron u kobiet
unsplash.com

Nadmiar testosteronu u kobiet to nie tylko problemy z nadmiernym owłosieniem, ale także zwiększone ryzyko wystąpienia groźnych chorób – dowodzą najnowsze badania.

Na wstępie przypomnijmy: choć testosteron to typowo męski hormon, w niewielkich ilościach wytwarzają go również jajniki. W połączeniu z estrogenami, wspomaga płodność. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że u pań, które mają genetycznie podwyższony poziom testosteronu, częściej występują nowotwory, cukrzyca i schorzenia metaboliczne. Co ważne, podobnej zależności nie zaobserwowano u mężczyzn. W ich przypadku podwyższone stężenie wspomnianego hormonu może być nawet korzystne dla zdrowia.

Kobietom szkodzi, mężczyznom… nie zawsze!

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli, że u kobiet nadmiar testosteronu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II o 37 proc. U panów jest odwrotnie – jeśli mają go ponadprzeciętnie dużo, są o 14 proc. mniej narażeni na cukrzycę.

Zbyt wysoki poziom testosteronu jest ponadto silnie związany z zespołem policystycznych jajników. Ściślej rzecz biorąc, zwiększa ryzyko zachorowania na PCOS aż o 51 proc.

Niestety to nie koniec wyliczanki, bo nadmiar testosteronu sprzyja także nowotworom i to bez względu na płeć. U kobiet zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi oraz macicy. U mężczyzn zaś – prostaty, o czym więcej pisaliśmy tutaj: KLIK. Reasumując, poziom testosteronu we krwi może mieć różne następstwa w zależności od płci.

Największe aktualne badania

Badania z Uniwersytetu w Cambridge, które opisuje portal News Medical, objęły 425.000 uczestników. Naukowców interesował przede wszystkim wpływ czynników genetycznych na poziom testosteronu u obojga płci. Wyróżnili w sumie 2.571 możliwych kombinacji genów odpowiedzialnych za stężenie testosteronu we krwi. Generalnie potwierdziła się teza, że podwyższony poziom tego hormonu pozytywnie wpływa na zdrowie mężczyzn (choć są wyjątki – jak wspomniany rak prostaty), szkodzi zaś kobietom.

Wysoki testosteron u kobiet – groźne następstwa

Dotychczas powszechnie było wiadomo, że zbyt wysoki testosteron u kobiet powoduje m.in. zaburzenia miesiączkowania czy hirsutyzm, czyli wzrost owłosienia w obrębie twarzy, rąk, brzucha, pleców. Najnowsze badania jednoznacznie wykazały, że podwyższone stężenie „męskiego” hormonu u kobiet sprzyja także występowaniu groźnych chorób, takich jak wspomniane nowotwory czy cukrzyca. Dobrze chociaż, że nadmiar testosteronu można leczyć. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem terapii ustala się przyczynę problemów – nie zawsze jest nią czynnik genetyczny.

Na podstawie: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.