fbpx
Przejdź do treści

Leczenie nadciśnienia w ciąży – wiadomo, że bezpieczne!

nadciśnienie w ciąży przyczyna zgonów badania leczenie tętnicze
fot. Pixabay

Według nowych wytycznych American Heart Association opublikowanych w czasopiśmie Hypertension, leczenie nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży wydaje się bezpieczne dla wielu kobiet.   

Oświadczenie naukowe „Nadciśnienie w ciąży: diagnostyka, cele dotyczące ciśnienia krwi i farmakoterapia” jest ekspercką analizą aktualnych badań i może stanowić podstawę przyszłych wytycznych praktyki klinicznej.  

Nadciśnienie w ciąży przyczyną zgonów  

Statystyki American Heart Association wskazują, że nadciśnienie w czasie ciąży, definiowane jako ciśnienie skurczowe wynoszące 140 mm Hg lub wyższe, jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów matek na świecie. Ciężkie przypadki wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych u matek bezpośrednio lub wkrótce po porodzie, a także przez lata po ciąży. Nadciśnienie w czasie ciąży zwiększa również ryzyko powikłań u potomstwa, takich jak poród przedwczesny, mały jak na wiek ciążowy i niska masa urodzeniowa.  

Przez dziesięciolecia korzyści z leczenia nadciśnienia tętniczego dla kobiet w ciąży były niejasne. Istniały obawy dotyczące dobrego samopoczucia płodu w wyniku ekspozycji na leki przeciwnadciśnieniowe. Dzięki naszemu kompleksowemu przeglądowi istniejącej literatury uspokajające jest to, że leczenie wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży jest bezpieczne i skuteczne. 

 – powiedział przewodniczący grupy piszącej oświadczenie profesor Vesna D. Garovic, kierownik oddziału nefrologii i nadciśnienia tętniczego w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota.  

Nadciśnienie w ciąży poważnym problemem 

Według oświadczenia, wśród krajów o wysokim dochodzie, Stany Zjednoczone mają jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności matek związanych z nadciśnieniem. Choroby sercowo-naczyniowe są obecnie przyczyną nawet połowy wszystkich zgonów matek w Stanach Zjednoczonych. Hospitalizacje z powodu udaru związanego z ciążą wzrosły o ponad 60% w latach 1994-2011.  

Stan przedrzucawkowy, który pojawia się, gdy nadciśnieniu w czasie ciąży towarzyszą objawy problemów z wątrobą lub nerkami, takie jak białko w moczu, dotyka 5-7% ciąż i jest odpowiedzialny za ponad 70 000 zgonów matek i 500 000 zgonów płodów każdego roku na całym świecie.  

Jak dotąd najnowsze badania wskazują, że leczenie nadciśnienia tętniczego podczas ciąży za pomocą leków obniżających ciśnienie krwi nie wydaje się mieć negatywnego wpływu na wzrost lub rozwój płodu. Zapobieganie nadciśnieniu w czasie ciąży wspiera natomiast zdrowie matki zarówno w trakcie, jak i po ciąży.  

Warto pamiętać, że ćwiczenia w ciąży mogą zmniejszyć ryzyko nadciśnienia ciążowego o około 30%, a ryzyko stanu przedrzucawkowego o około 40%.  

Źródło: AHA Journals – Hypertension 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.