fbpx
Przejdź do treści

Na Litwie przyjęto kontrowersyjną ustawę in vitro

Litewski Sejm przyjął ustawę o sztucznym zapłodnieniu, zezwalającą na zapłodnienie maksymalnie trzech komórek jajowych i zakazującą mrożenia zarodków.

Projekt ustawy poparło 59 posłów w 141-osobowym parlamencie, 19 głosowało przeciw, 15 wstrzymało się od głosu. „Za” byli głównie posłowie partii konserwatywnej, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, Partii Pracy i partii Porządek i  Sprawiedliwość. Socjaldemokraci i liberałowie byli przeciwko albo  wstrzymali się od głos.

Minister zdrowia Juras Pożela, socjaldemokrata, wyraził ubolewanie, że większość posłów odrzuciło liberalną drogę zezwalającą na mrożenie zarodków i ich przechowywanie. Zaznaczył, że  zwiększałoby to możliwość zapłodnienia, mogło chronić zdrowie kobiety i pozwalać zaoszczędzić pieniądze.
– Niestety, została odrzucona droga leczenia niepłodności, oparta na osiągnięciach naukowych, a przyjęto projekt odzwierciedlający nastroje w zasadzie jednej organizacji – powiedział Pożela i wskazał na Kościół.  Przyznał, że „przed głosowaniem jego przedstawiciele dzwonili do posłów z prośbą o poparcie konserwatywnej drogi”. Minister i organizacje pacjentów zastanawiają się nad zwróceniem się do prezydent Litwy o zawetowanie ustawy.

NAJNOWSZY NUMER MAGAZYNU CHCEMY BYĆ RODZICAMI DO KUPIENIA TUTAJ!

Karolina Błaszkiewicz

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl