fbpx
Przejdź do treści

Na Litwie przyjęto kontrowersyjną ustawę in vitro

Litewski Sejm przyjął ustawę o sztucznym zapłodnieniu, zezwalającą na zapłodnienie maksymalnie trzech komórek jajowych i zakazującą mrożenia zarodków.

Projekt ustawy poparło 59 posłów w 141-osobowym parlamencie, 19 głosowało przeciw, 15 wstrzymało się od głosu. „Za” byli głównie posłowie partii konserwatywnej, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, Partii Pracy i partii Porządek i  Sprawiedliwość. Socjaldemokraci i liberałowie byli przeciwko albo  wstrzymali się od głos. Minister zdrowia Juras Pożela, socjaldemokrata, wyraził ubolewanie, że większość posłów odrzuciło liberalną drogę zezwalającą na mrożenie zarodków i ich przechowywanie.

Zaznaczył, że  zwiększałoby to możliwość zapłodnienia, mogło chronić zdrowie kobiety i pozwalać zaoszczędzić pieniądze. – Niestety, została odrzucona droga leczenia niepłodności, oparta na osiągnięciach naukowych, a przyjęto projekt odzwierciedlający nastroje w zasadzie jednej organizacji – powiedział Pożela i wskazał na Kościół.  Przyznał, że „przed głosowaniem jego przedstawiciele dzwonili do posłów z prośbą o poparcie konserwatywnej drogi”. Minister i organizacje pacjentów zastanawiają się nad zwróceniem się do prezydent Litwy o zawetowanie ustawy.

Karolina Błaszkiewicz

Źródło: www.mp.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl