fbpx
Przejdź do treści

Na czym polega badanie aktywności macicy? Test UMA

Czasem zdarza się tak, że po transferze dobrych zarodków nie udaje się uzyskać ciąży. Dlaczego? Na to i inne pytania odpowiada prof. dr hab. n.med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Dlaczego dobre zarodki w niektórych przypadkach nie zagnieżdżają się w macicy?

W takich sytuacjach przyczyną może być nieprawidłowe okno implantacyjne – moment, w którym zarodki są gotowe do implantacji i śluzówka macicy jest gotowa na ich przyjęcie lub nadmierną kurczliwością macicy, która może powodować, że nawet prawidłowe endometrium nie będzie w stanie przyjąć zarodków.

Jak diagnozuje się nadmierną kurczliwość macicy?

Nadmierną kurczliwość macicy diagnozujemy ultrasonograficznie, wykonujemy tak zwany test UMA. Badanie aktywności macicy wykonuje się 3 lub 5 dni po owulacji, czasem wykonuje się je dwa razy – zarówno w 3, jak i w 5 dniu po owulacji. U niektórych pacjentek ultrasonografię nastawioną na sprawdzenie aktywności macicy wykonuje się po rozpoczęciu suplementacji progesteronem. 

Na czym polega ocena kurczliwości macicy?

Ocena polega na ultrasonograficznych pomiarach przemieszczania się mięśnia macicy, najczęściej pomiar przeprowadza się przez 6 minut. Obraz jest nagrywany, później specjaliści odtwarzają go w przyspieszeniu, dzięki czemu są w stanie zidentyfikować przebieg skurczów oraz ich kierunek. 

Takie badanie to właśnie UMA Test – analiza aktywności macicy na podstawie nagrania z przezpochwowego badania USG, które jest realizowane przy wsparciu systemu informatycznego.

W jaki sposób można uzyskać prawidłową kurczliwość macicy? 

W zależności od aktywności macicy, możemy zastosować farmakoterapię, która całkowicie zablokuje lub znacznie obniży kurczliwość macicy, umożliwiając implantację zarodka. 

Jak długo trzeba brać leki zmniejszające kurczliwość macicy?

Obecnie stosowane są leki, które działają tylko w okresie okołotransferowym, które umożliwiają zablokowanie nadmiernej aktywności macicy, prawdopodobnie związanej z samym transferem zarodka. 

Wprowadzane są również leki, które blokują kurczliwość przynajmniej na kilka dni, których zadaniem jest ułatwienie implantacji zarodka w macicy. Implantacja następuje około 1-2 dób po transferze. 


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.