fbpx
Przejdź do treści

Mycie zębów pastą z fluorem powoduje choroby tarczycy?

Mycie zębów pastą z fluorem powoduje choroby tarczycy?
fot.Pixabay

Dowody naukowe na szkodliwość fluoru istnieją od lat 30 ubiegłego wieku, mimo to ten pierwiastek wciąż znajduje się w składzie preparatów stomatologicznych, a chętnych do ich używania konsumentów nie brakuje. W jaki sposób nadmiar fluoru wpływa na ludzki organizm?

Fluor i hormony tarczycy

Podwyższony poziom fluoru w wodzie pitnej zaburza prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycowych TSH, T3 i T4. W skali globalnej, miliony osób cierpią z powodu chorób związanych z tarczycą. Z roku na rok zwiększa się też ilość zachorowań na raka tarczycy. Kiedy tarczyca funkcjonuje nieprawidłowo, odbija się to funkcjonowaniu całego organizmu (2-5% w ciągu dekady). 

Jeśli ten trend się utrzyma, do 2030 roku rak tarczycy będzie najczęstszym nowotworem w USA. Najpoważniejsze konsekwencje nieprawidłowego działania tarczycy spotykają kobiety w ciąży – może ono prowadzić do poronień, przedwczesnych urodzeń i wpływać na rozwój mózgu płodu.

Raport naukowy – nadmiar fluoru a funkcjonowanie tarczycy

Skutki przyjmowania zbyt wysokich dawek fluoru zostały przeanalizowane przez naukowców w oparciu o dokumentacje wcześniejszych badań przeprowadzonych w tym temacie. Przeanalizowane badania dotyczyły i ludzi i modeli zwierzęcych. 

Analizowano badania dotyczące wpływu na organizm nadmiernego spożycia fluoru zawartego w wodzie pitnej, zielonej herbacie oraz wdychanego razem z powietrzem.

Wyniki są niejednoznaczne, część z nich raportuje spadek poziomu T4 i T3, niektóre znalazły związek między przyjmowaniem do organizmu fluoru zawartego w produktach przeznaczonych do higieny zębów, a zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, inne nie. W badaniu na szczurach wykazano też związek nadmiernego spożycia fluoru przez matki z opóźnionym rozwojem potomków.

Mycie zębów pastą z fluorem

Najczęściej powtarzającą się w analizowanych badaniach obserwacją jest korelacja między podwyższonym poziomem TSH a wysokim stężeniem fluoru w wodzie pitnej. Picie wody z wysoką zawartością fluoru odradza oficjalnie WHO, co z pewnością można uznać za obowiązujące stanowisko współczesnej medycyny. 

Czy jednak mycie zębów pastą z fluorem jest w stanie spowodować zaburzenia pracy tarczycy? Tu niestety zdania naukowców są podzielone. Prawdopodobnie jednak bezpieczniej jest ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z past zawierających fluor.

Źródła:

Nature, Impact of Drinking Water Fluoride on Human Thyroid Hormones: A Case- Control Study, Zohreh Kheradpisheh,1 Masoud Mirzaei,2 Amir Hossein Mahvi

Stanowisko WHO

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.