fbpx
Przejdź do treści

Muzyka na czas porodu

Serwis Spotify postanowił sprawdzić, jak powinna wyglądać idealna playlista dla rodzących kobiet. W ten sposób powstał zaprojektowany również pod kątem naukowym zestaw muzyczny.

W dzisiejszych czasach wszyscy mają możliwość słuchania muzyki o każdej porze i w dowolnym miejscu – nawet na sali porodowej. Jak wynika z danych Spotify, w serwisie znajduje się ponad 90 tysięcy playlist związanych właśnie z rodzeniem. Co więcej, jeden ze znanych nowojorskich ginekologów, dr Jacques Moritz, ujawnił, że aż 70% jego pacjentów spodziewających się dziecka przygotowuje dedykowane playlisty właśnie na poród. Spotify nawiązało współpracę z dr Moritzem, by stworzyć idealny zestaw muzyczny, który jest zaprojektowany naukowo (a także sprawdzony na sali porodowej), żeby towarzyszyć kobietom w tej ważnej chwili. Playlista odzwierciedla doświadczenie porodu – na początku zestawu znajdują się utwory wolne i łagodne, a następnie pojawiają się utwory oparte na silnym rytmie na czas parcia. – Muzyka ma ogromny wpływ na układ limbiczny naszego ośrodkowego układu nerwowego, który niejako zarządza naszymi wspomnieniami, emocjami, a także tym, jak radzimy sobie w sytuacjach pełnych bólu i strachu – wyjaśnia dr Moritz. To naprawdę ma sens, by muzyka stała się dla kobiet źródłem komfortu i odprężenia w trakcie porodu. Ponadto szpitale, a w szczególności sale porodowe, potrafią być bardzo głośne i rozpraszające – dobra playlista pomaga matkom nie skupiać się na panujących hałasach i lepiej radzić sobie z bólem i strachem, a tym samym sprawić, że doświadczenie porodu będzie przyjemniejsze.

Na playliście Spotify znalazły się takie utwory, jak: Pearl Jam – Just Breathe; James Bay – Let It Go; Regina Spektor – Don’t Leave Me; Sigur Rós – Festival; Death Cab for Cutie – Transatlanticism; The Lumineers – Ho Hey;  Norah Jones – Sunrise; Craft Spells – After the Moment; Xavier Rudd – Follow the Sun; Lucinda Williams – Fruits of My Labor; John Lennon – Beautiful Boy (Darling Boy); Colbie Caillat – Capri; D’Angelo – Really Love; Milton Nascimento – Nos Bailes Da Vida; Beyoncé – Blue.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Źródło: informacja prasowa Spotify

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.