fbpx
Przejdź do treści

„Mustang” – film o kobiecym zniewoleniu

Mająca dzisiaj miejsce polska premiera filmu Mustang z pewnością zapisze się na kartach historii kina. Film jest dziełem tureckiej debiutującej reżyserki Deniz Gamze Ergüven, będącej również współautorką scenariusza. Mustang przed polską premierą zdążył już zdobyć liczne nagrody i nominacje m.in. w Cannes. Wokół czego tyle szumu?

Mustang jest opowieścią o pięciu siostrach mieszkających w małym miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Ich życie wydaje się być dość szczęśliwe do dnia, w którym sąsiadka powiadamia ich babcię o beztroskiej zabawie z chłopcami ze szkoły na plaży. Zabawa zostaje uznana za niemoralną a dziewczynki za zepsute. W tym momencie stajemy się świadkami przeistoczenia ich życia w koszmar. Babcia dziewczynek zaczyna od usunięcia wszystkiego, co może je jeszcze bardziej zdemoralizować (od telefonu po komputer), a kończy na zamknięciu domu na klucz i planowaniu małżeństw dla każdej z nich po kolei.

Dziewczynki oczywiście zaczynają się buntować a ograniczenia narzucone przez rodzinę sprawiają, że każda z nich na swój sposób staje się gorsza, co jednak nie jest w stanie przeszkodzić zaaranżowaniu ich małżeństw. Ich zachowanie tym bardziej motywuje rodzinę do tego, by jak najszybciej pozbyć się problemu. Ostatnimi czasy stajemy się świadkami kampanii społecznych, które mają na celu uświadomienie społeczeństwu problemu jakim jest aranżowanie małżeństw małych dziewczynek. Jednak każda z kampanii w pewnym momencie staje się groteskowa, odciągając uwagę od sedna tego zagadnienia. Mustang natomiast trafia w punkt. Pokazuje bezradność i jednocześnie chęć bycia wolnymi, które odczuwają te zniewolone przez najbliższą rodzinę i społeczeństwo młode kobiety. Daje do zrozumienia o ile trudniej teraz jest zaakceptować im swoją sytuację niż kiedyś, zanim zachodni świat tak bardzo posunął się do przodu w kwestiach obyczajów i moralności. Mustang jest filmem kontrowersyjnym i bardzo naturalistycznym, nie przerysowuje ale nie pozostawia też dużego pola dla domysłów. Tylko kilka scen w całym filmie sprawia, że nie wiemy, co myśleć o zastanej sytuacji. Mustang zdecydowanie daje do myślenia, przenosi zachodniego widza w świat całkiem nieznany i  niezrozumiały, ale pozostawia także z uczuciem niedosytu. Zakończenie filmu sprawia, że chcemy wiedzieć więcej a całość każe nam czuć i przeżywać emocje razem z bohaterkami.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Paulina Piziorska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.