Przejdź do treści

„Mustang” – film o kobiecym zniewoleniu

Mająca dzisiaj miejsce polska premiera filmu Mustang z pewnością zapisze się na kartach historii kina. Film jest dziełem tureckiej debiutującej reżyserki Deniz Gamze Ergüven, będącej również współautorką scenariusza. Mustang przed polską premierą zdążył już zdobyć liczne nagrody i nominacje m.in. w Cannes. Wokół czego tyle szumu?

Mustang jest opowieścią o pięciu siostrach mieszkających w małym miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Ich życie wydaje się być dość szczęśliwe do dnia, w którym sąsiadka powiadamia ich babcię o beztroskiej zabawie z chłopcami ze szkoły na plaży. Zabawa zostaje uznana za niemoralną a dziewczynki za zepsute. W tym momencie stajemy się świadkami przeistoczenia ich życia w koszmar. Babcia dziewczynek zaczyna od usunięcia wszystkiego, co może je jeszcze bardziej zdemoralizować (od telefonu po komputer), a kończy na zamknięciu domu na klucz i planowaniu małżeństw dla każdej z nich po kolei. Dziewczynki oczywiście zaczynają się buntować a ograniczenia narzucone przez rodzinę sprawiają, że każda z nich na swój sposób staje się gorsza, co jednak nie jest w stanie przeszkodzić zaaranżowaniu ich małżeństw. Ich zachowanie tym bardziej motywuje rodzinę do tego, by jak najszybciej pozbyć się problemu.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Ostatnimi czasy stajemy się świadkami kampanii społecznych, które mają na celu uświadomienie społeczeństwu problemu jakim jest aranżowanie małżeństw małych dziewczynek. Jednak każda z kampanii w pewnym momencie staje się groteskowa, odciągając uwagę od sedna tego zagadnienia. Mustang natomiast trafia w punkt. Pokazuje bezradność i jednocześnie chęć bycia wolnymi, które odczuwają te zniewolone przez najbliższą rodzinę i społeczeństwo młode kobiety. Daje do zrozumienia o ile trudniej teraz jest zaakceptować im swoją sytuację niż kiedyś, zanim zachodni świat tak bardzo posunął się do przodu w kwestiach obyczajów i moralności. Mustang jest filmem kontrowersyjnym i bardzo naturalistycznym, nie przerysowuje ale nie pozostawia też dużego pola dla domysłów. Tylko kilka scen w całym filmie sprawia, że nie wiemy, co myśleć o zastanej sytuacji.

Mustang zdecydowanie daje do myślenia, przenosi zachodniego widza w świat całkiem nieznany i  niezrozumiały, ale pozostawia także z uczuciem niedosytu. Zakończenie filmu sprawia, że chcemy wiedzieć więcej a całość każe nam czuć i przeżywać emocje razem z bohaterkami.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Paulina Piziorska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.