fbpx
Przejdź do treści

Mrożenie zarodków

Mrożenie zarodków jest postępowaniem całkowicie bezpiecznym i nie ma żadnego wpływu na ich potencjał rozwojowy – fot. Fotolia

Mrożenie zarodków jest nieodzownym elementem leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – przekonują lekarze. Wyjaśniamy, na czym polegają kriotransfery i kiedy się je wykonuje.

Każdy program in vitro obejmuje transfer. Zwykle kilka dni po punkcji jajników do macicy pacjentki podawany jest zarodek. Te, które się wytworzyły, a nie zostały podane w czasie zabiegu, trafiają do kriokonserwacji, powszechnie nazywanej mrożeniem. Są tam przechowywane w bezpiecznych warunkach, dopóki para nie zdecyduje się na ponowne leczenie. Wtedy do macicy kobiety lekarze podają wcześniej zamrożone zarodki. „Na poziomie przebiegu zabiegu między transferem a kriotransferem nie ma zasadniczo różnicy” – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Świeży czy mrożony?

Dyskusja na temat jakości zarodków – świeżego lub mrożonego – toczy się nieprzerwanie od lat. „Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Sposób postępowania wymaga spersonalizowanego podejścia. Szanse na uzyskanie ciąży są też zawsze określane indywidualnie – zapewnia prof. Łukaszuk. Badania naukowe z ostatnich lat wskazują, że kriotransfery mogą być korzystniejsze dla pacjentek. – Po pierwsze, organizm kobiety ma wówczas chwilę wytchnienia po okresie stymulacji jajników. Po drugie, lekarze mogą w cyklach poprzedzających podanie zarodków zweryfikować reakcję śluzówki macicy na leki. Odpowiednie przygotowanie endometrium przed zabiegiem ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia. W przypadku doświadczonych klinik, które dbają o jakość pracy laboratorium embriologicznego, mrożenie zarodków jest postępowaniem całkowicie bezpiecznym i nie ma żadnego wpływu na ich potencjał rozwojowy” – uspokaja specjalista.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.