fbpx
Przejdź do treści

Mrożenie zarodków – czy wpływa na skuteczność leczenia niepłodności?

Mrożenie zarodków to w niektórych sytuacjach niezbędny element starań o dziecko przy użyciu metody zapłodnienia pozaustrojowego. Na czym polega mrożenie zarodków i czy ma wpływ na skuteczność leczenia? – odpowiada prof.Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik INVICTA.

Czy ze wszystkich zapłodnionych komórek jajowych powstają zarodki? Ile zarodków jednej pary się mrozi?

Wbrew powszechnym poglądom, bardzo niewiele zarodków uzyskuje poziom rozwoju blastocysty, który w piątej dobie od zapłodnienia komórki świadczy o prawidłowym rozwoju. 

Zwykle w zapłodnieniu pozaustrojowym uzyskuje się takich zarodków 2-3 w jednym cyklu IVF. Czasem u młodszych kobiet udaje się uzyskać 4 zarodki w jednym cyklu.

Mrożenie zarodków jest potrzebną procedurą tylko w niektórych przypadkach.

Czy transfer świeżych zarodków jest skuteczniejszy od transferu mrożonych?

Przy nowych technikach mrożenia efekty transferu są nawet lepsze, niż w przypadku podania zarodków świeżych.

Tłumaczy się to przede wszystkim lepszym przygotowaniem śluzówki macicy na przyjęcie zarodka.

Czy mrożenie zarodków może spowodować ich uszkodzenie?

Z całą pewnością nowoczesne techniki mrożenia nie uszkadzają zarodków.

Mrożenie komórek rozrodczych żeńskich i męskich, podobnie jak mrożenie zarodków, ma na celu utrzymanie i zabezpieczenie ich funkcji życiowych. Istotą tego procesu jest obniżenie temperatury komórek – w taki jednak sposób, by nie doszło do ich uszkodzenia.

Aby bezpiecznie zamrozić komórki i zarodki stosuje się tak zwane krioprotektanty, czyli substancje, które na drodze różnych mechanizmów usuwają wodę z komórek, by nie dopuścić do powstawania mikro kryształów lodu, które mogą uszkodzić zarodek.

Jakie metody mrożenia zarodków są obecnie stosowane? 

Mrożenie zarodków to inaczej kriokonserwacja. Umożliwia ona przechowywanie specjalnie przygotowanych komórek jajowych, plemników lub embrionów w temperaturze ciekłego azotu (-196°C).

Stosuje się kilka technik kriokonserwacji. Najczęściej stosowane w klinikach leczenia niepłodności metody to: slowfreezing, czyli powolne, kontrolowane mrożenie komórek lub zarodków, witryfikacja, czyli błyskawiczne chłodzenie komórek przy użyciu wysokiej koncentracji krioprotektorów (związków chemicznych, które chronią materiał biologiczny, np. metanol, glicerol, glikol etylenowy), aż do uzyskania struktury podobnej pod względem budowy do szkła.  

W jaki sposób unika się uszkodzenia zarodków w procesie mrożenia?

W procesie mrożenia komórek i zarodków unika się powstawania kryształków lodu wewnątrz komórek. Kryształki lodu mogą uszkodzić struktury wewnątrzkomórkowe i uniemożliwić dalszy rozwój zarodka. Przed powstawaniem kryształków chronią krioprotektory.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.