fbpx
Przejdź do treści

Moja płodność, moja sprawa!

Pary, szczególnie te z kilkuletnim stażem często są podejrzliwie traktowane przez otoczenie. Im dłużej jesteście razem tym częściej Wasi bliscy dopytują o dzieci. Z czasem pytanie te stają się nie tylko bolesne, ale też drażliwe.

 

Poniżej znajdują się przykładowe scenariusze z najczęściej zadawanymi pytaniami i opcje różnych odpowiedzi czyli, jak wyjść obronną ręką z patowej sytuacji.

Co powiedzieli…

Kiedy zamierzasz przestać koncentrować się na swojej karierze i założyć rodzinę?

Odpowiedź A:
„Nie uważam, że praca i rodzina wzajemnie się wykluczają. Moja kariera to mój rozwój i jestem bardzo dumna ze swojej pracy. Gdy poczujemy, że naszedł właściwy moment, rozważymy założenie rodziny.”

Odpowiedź B:
„Teraz mam dwie kariery: jedna to ta, o której wiesz,  a druga to starania o dziecko. Prawdopodobnie nie uwierzysz, jak męczące i czasochłonne może być leczenie niepłodności. Czasem naprawdę czuje się jakbym pracowała na dwa etaty.. „

Co powiedzieli…

„Kiedyś mówiłaś o łączeniu kariery i rodziny. Jak dziś wyglądają te plany? Czy kiedykolwiek zostaniemy dziadkami?”

Odpowiedź:
„Mam nadzieję, że pewnego dnia będziesz mieć wnuki. Czy będę miała dzieci biologiczne czy adopcyjne, ja też czekam na dzielenie się z Tobą swoim szczęściem.”

Co powiedzieli…

„Chciałbym, żebyś zabrała jedno z moich dzieci. Czasem doprowadzają mnie do szaleństwa!”

Odpowiedź A:
„Och, dziękuję. Wtedy to oni doprowadzają mnie do szaleństwa!”

Odpowiedź B:
„Wiem, że rodzicielstwo jest naprawdę trudnym zadaniem, ale naprawdę cieszę się na to wyzwanie i doświadczenie.”

Co powiedzieli…

„Zawsze możecie adoptować.”

Odpowiedź A:
„Adopcja jest opcją, którą rozważam. Najpierw muszę rozwiązać swoje problemy natury medycznej i opłakać utratę możliwości posiadania biologicznego dziecka. Gdy będę gotowa, zastanowię się nad adopcją.”

Odpowiedź B:
„Długo rozważaliśmy adopcję. Postanowiliśmy, że to nie jest rozwiązanie dla nas. Rozważamy bezdzietność.”

A jak sobie radzić, gdy ktoś bliski zachodzi w ciążę? Co robić, gdy słyszysz „Zgadnij, co się stało?! Jestem w ciąży!”. To najtrudniejsze słowa, jakie możesz usłyszeć od znajomego. Najlepsze, co możesz zrobić to spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie możesz w pełni świętować razem z nim.”

Odpowiedź A (krótka i słodka):
„To wspaniała wiadomość. Gratuluję.”

Odpowiedź B:
„Cieszę się razem z tobą, ale trudno mi o tym mówić, kiedy sama nie mogę zajść w ciążę. To naprawdę trudny czas dla mnie, więc proszę zrozum, jeśli nie będę w stanie uczestniczyć Twoim przyjęciu na cześć dziecka lub słuchać o twoich szczęśliwych momentach. Wciąż pracuję nad swoją niepłodnością, a ból nadal jest wielki.”
Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.