fbpx
Przejdź do treści

Mleko sojowe pomocne w PCOS – sprawdź, co mówią eksperci

Mleko sojowe pomaga zrównoważyć hormony oraz chroni przed chorobami serca i cukrzycą. Wszystko dzięki zawartości estrogenów roślinnych, które znajdują się w produktach sojowych.

PCOS

PCOS, oprócz problemów z płodnością, może być przyczyną nieregularnych miesiączek, trądziku, zwiększenia masy ciała, czy też nadmiernego wypadania włosów z głowy, a zwiększonej ich ilości w innych częściach ciała. „Wszędzie mam włosy! Jest ich mnóstwo! Staram się ukryć swoje ciało, nie noszę krótkich sukienek, nie odkrywam rąk… Boję się, że nigdy nie znajdę partnera” – opisywaliśmy w naszym portalu  wyznania kobiet zmagających się z tym problemem. Co ważne, PCOS jest najbardziej popularną dolegliwością hormonalną kobiet w wieku rozrodczym.

Zespół policystycznych jajników może wiązać się także ze większym ryzykiem chorób serca. Co ważne, badania pokazały, że osoby spożywające mleko sojowe miały niższy poziom insuliny, testosteronu i cholesterolu, które są markerami przyszłego ryzyka zachorowań właśnie na choroby serca i cukrzycę typu 2, czytamy w „Daily Mail”.

Są dowody!

– Nasze badania wykazały, że kobiety mające PCOS, które włączyły w swoją dietę produkty sojowe, odniosły z tego korzyści – mówi Dr Zatollah Asemi z jednego z Irańskich uniwersytetów.

Badanie przeprowadzano pomiędzy grudniem 2015, a lutym 2016. Wzięło w nim udział 70 kobiet, w wieku 18-40 lat, które cierpiały na zespół policystycznych jajników. Przez 12 tygodni połowa z nich otrzymywała suplementy z soi, które były odpowiednikiem 500 ml mleka sojowego. Druga połowa otrzymywała zaś placebo. Obie grupy były poproszone o standardowe utrzymywanie aktywności fizycznej i ograniczenie przyjmowania innych suplementów. Zbadano im krew na samym początku i na końcu eksperymentu.

Regularne jedzenie soi wpłynęło między innymi na lepsze gospodarowanie cukrem przez organizm. jak już wyżej wspomnieliśmy, kobiety miały też niższy poziom szkodliwego cholesterolu oraz testosteronu.

Wskazówki

Jest to kolejna ciekawa porada, która łatwo może być włączona w nasz codzienny jadłospis. Pisaliśmy niedawno o innych wskazówkach – kieliszku czerwonego wina. Zawiera ono bowiem związek o nazwie resweratrol, który obniża poziom testosteronu oraz wpływa na DHEAS. Jest to inny hormon, który organizm może wtórnie przekształcić w testosteron właśnie. Być może są to tylko ciekawostki, ale… skoro mogą pomóc?

Źródło: Daily Mail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".