fbpx
Przejdź do treści

Mleko przejściowe – czym jest i jakie ma właściwości?

mleko przejściowe
fot. 123rf.com

Skład kobiecego mleka w pierwszych tygodniach po porodzie ulega radykalnym zmianom. Być może trudno w to uwierzyć, ale wyróżniamy trzy fazy laktacji – jedną z nich jest faza przejściowa, w której organizm produkuje właśnie mleko przejściowe. Czym dokładniej jest wspomniany pokarm i kiedy możemy o takowym mówić?

Kobiece mleko – najcenniejszy pokarm  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią dziecka zaleca do ukończenia przez maluszka 6. miesiąca życia. Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze. Zapewnia mu optymalną ochronę, wspiera jego odporność i naturalny rozwój. Co ciekawe, mleko mamy nie ma jednolitego składu – uzależniony jest on od fazy laktacji, godziny karmienia, jak i stanu zdrowia matki oraz dziecka. W zależności od fazy laktacji wyróżniamy trzy rodzaje kobiecego pokarmu:

  • siara,
  • mleko przejściowe,
  • mleko dojrzałe (zwane także mlekiem „docelowym”).

Mleko przejściowe  

O ile siara, czyli pierwsze mleko mamy, jak i mleko docelowe, są większości dokładnie znane, to mleko przejściowe dla niejednej mamy może okazać się zaskoczeniem.

Mleko przejściowe to pokarm, który pojawia się w piersiach kobiety między 3. a 5. dniem po porodzie i utrzymuje się mniej więcej do 10-11 dnia. Charakteryzuje się bardziej wodnistą konsystencją i większą przejrzystością w porównaniu do siary – gęstego pokarmu o żółtej barwie.

Mleko przejściowe, w porównaniu do siary, zawiera o wiele więcej laktozy – naturalnego cukru, który dostarcza dziecku energii, jak i tłuszczu. Ponadto jest cennym źródłem enzymów ochronnych i przeciwciał – wzrasta m.in. ilość przeciwbakteryjnego enzymu, zwanego lizozymem.

Większe zapotrzebowanie na pokarm

Wraz z upływem dni i w miarę rozwoju dziecka zapotrzebowanie na pokarm wzrasta. Ponadto zmieniają się proporcje składników, których maluszek potrzebuje. A wraz z tymi potrzebami zmianie ulega skład kobiecego mleka, odpowiadając indywidualnym potrzebom dziecka. Pierwsze dni po porodzie, czyli pierwsze dni połogu, są czasem, w którym kobiece piersi „przechodzą proces dojrzewania”. Ilość produkowanego przez kobiece piersi mleka znacząco wzrasta – nawet do 600 ml na dobę.

Pierwsze dni przystawiania maluszka do piersi mają istotny wpływ na dalszą przygodę z laktacją. Niestety niejednokrotnie młode mamy mają problem z prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi. O tym co zrobić, gdy karmienie piersią jest szczególnie trudne, przeczytasz tutaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.