fbpx
Przejdź do treści

Mit czekania po poronieniu

ciąża po poronieniu
fot. Fotolia

Zdrowy rozsądek podpowiada, że po poronieniu lepiej odczekać kilka miesięcy zanim znów zaczniemy starać się o dziecko. Jednak najnowsze badania wskazują, że wcale nie musimy czekać tak długo.

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane kobiet, które poroniły nie później niż w 20 tygodniu ciąży. Następnie badali te same kobiety przez sześć cykli miesiączkowych od momentu straty.
Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że panie, które próbowały zajść w ciążę w ciągu trzech miesięcy od chwili utraty dziecka miały większą szansę na powodzenie niż te, które zwlekały z decyzją o staraniach.
Według uczonych, jeśli po poronieniu nie doszło do żadnych powikłań, nie ma przeciwwskazań, aby odkładać plany macierzyństwa.

Ciąża po poronieniu

Lekarze coraz częściej mówią – jeśli czujesz się gotowa, zapewne jesteś gotowa. Jednak nawet jeśli stan fizyczny pacjentki jest dobry, to często jej stan emocjonalny nie pozwala próbować ponownie zajść w ciążę.

Pomimo, że według najnowszego badania nie ma medycznej podstawy do opóźniania po poronieniu decyzji o kolejnej ciąży, warto pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Dobry stan psychiczny jest równie ważny co zdrowie fizyczne.

Tutaj kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źróło: Refinery29

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.