fbpx
Przejdź do treści

Ministerstwo Zdrowia: Będzie nowocześnie, ale bez in vitro

Jeszcze przed Świętami otwarta zostanie pierwsza łódzka klinika referencyjna. Podobne placówki mają powstać także w innych miastach, mają niepłodnym parom rekompensować brak in vitro.

Od kilku miesięcy zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego nie podlegają refundacji. W koszyku świadczeń nadal pozostają leki stosowane przy in vitro. Jak zapowiada Pinkas „Na razie od tego nie odchodzimy”. Na razie…

– Z budżetu NFZ finansowany jest projekt leczenia niepłodności w referencyjnych ośrodkach, które powstają z budżetu państwa. Pierwszy powstanie 22 grudnia w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W każdym mieście, gdzie jest wydział lekarski, będzie taki ośrodek – mówi Pinkas.

Wszystko, co najlepsze

Ośrodki będą otwarte zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. – Bo ponad 40 procent problemów przy niepłodności to problemy męskie. W ośrodku będzie i psycholog, i endokrynolog, i genetyk, i ginekolog, i androlog. Wszystko w jednym miejscu, kompleksowo. To zadziała – mówi wiceminister zdrowia i zapewnia, że placówki będą działać zgodnie z metodami „opartymi na dowodach naukowych”.

– Wszystko, co jest najnowocześniejsze będzie realizowane w tych ośrodkach – zapewnia Pinkas.

Sceptyczne nastawienie obecnych władz do in vitro już nikogo nie zaskakuje. – Rozwiązaniem problemu jest dobra diagnostyka i dobra terapia. I myślę, że ona przyniesie znacznie większe efekty w postaci narodzin większej ilości dzieci niż zogniskowanie tego wyłącznie na projekcie in vitro – tłumaczy wiceministrer.

Pinkas zapewnia również, że leczenie niepłodności wspierane przez rząd będzie oparte przede wszystkim na nauce. – Naprotechnologia jest czymś, co nie funkcjonuje w medycynie opartej na dowodach naukowych. Jest to ciąg zdarzeń, w pełni akceptowalnych. Natomiast NFZ i resort zdrowia płaci wyłącznie za świadczenia, które są oparte na dowodach naukowych – stwierdza wiceminister i dodaje  – Wiele osób ma spektakularne sukcesy w stosowaniu procedur z nią związanych. Jest przestrzeń dla jej funkcjonowania. –

Źródło: TOK FM

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.