fbpx
Przejdź do treści

Mikrobiom penisa przyczynia się do bakteryjnego zapalenia pochwy?

bakteryjne zapalenie pochwy mikrobiom penisa
fot. 123rf.com

Zakażenia przenoszone drogą płciową dotykają wiele kobiet, a z bakteryjnym zapaleniem pochwy, inaczej waginozą bakteryjną (BV), zmaga się ponad 20 proc. z nich. Przeprowadzone badania dowodzą, że mikrobiom penisa odgrywa istotną rolę w wystąpieniu bakteryjnego zapalenia pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy – czym jest?

Bakteryjne zapalenie pochwy jest najczęstszym schorzeniem pochwy występującym u kobiet pomiędzy 14 a 44 rokiem życia. Mówimy o nim wówczas, gdy w okolicach intymnych dochodzi do namnożenia mikrobów powodujących podrażnienie śluzówki.

Bakteryjne zapalenie pochwy – konsekwencje

Zakażenie spowodowane zmianą równowagi zdrowej mikroflory pochwy może prowadzić do poważnych konsekwencji w ciąży – może przyczynić się do porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. O tym, jak niska masa urodzeniowa wpływa na płodność chłopców, możecie przeczytać TUTAJ.

Ponadto bakteryjne zapalenie pochwy zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób przenoszonych drogą płciową. W tym zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV), wirusem opryszczki pospolitej, rzeżączką czy chlamydią. 

Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy

Czy omawiana dolegliwość wyróżnia się charakterystycznymi objawami? Do jednego z głównych objawów waginozy bakteryjnej zaliczymy zmiany w wydzielinie pochwowej. Obfite, wodniste upławy o nieprzyjemnym zapachu są sygnałem do niepokoju. Dodatkowo pieczenie, swędzenie i ból podczas oddawania moczu to typowe oznaki omawianej przypadłości. Warto jednak podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych około 84 proc. kobiet zmagających się z bakteryjnym zapaleniem pochwy nie zaobserwowało u siebie żadnych objawów. 

Bakteryjne zapalenie pochwy a mikrobiom prącia

Istnieje prawdopodobieństwo, że mikrobioty prącia mają związek z początkowym stanem bakteryjnego zapalenia pochwy – naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej wspomnianej zależności. Przeprowadzono badanie, w którym udział wzięło 168 kenijskich par. W momencie rozpoczęcia badania kobiety z owych par nie zmagały się ze wspomnianą przypadłością. Co się okazało?

W ciągu roku u ponad 31 proc. kobiet rozwinęło się bakteryjne zapalenie pochwy. Naukowcy odkryli, że istnieje bezpośrednia korelacja między składem mikrobioty prącia mężczyzny a występowaniem BV u partnerki seksualnej.

Terapia antybiotykami ma ograniczone długoterminowe wyniki, nawet 50% kobiet ma nawrót w ciągu sześciu miesięcy, dlatego potrzebujemy skuteczniejszych metod leczenia. Leczenie mężczyzn – parterów seksualnych -może być nową strategią.

Autor badania Dr Supriya D. Mehta, epidemiolog z University of Illinois w Chicago, którego słowa cytuje News Medical.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.