Kiedy mówimy o zdrowiu jelit, mamy na myśli mikrobiom czyli miliardy bakterii, archeonów i grzybów w jelicie. Co ciekawe, mikrobiom ma ogromny wpływ na libido, pożądanie i ogólną satysfakcję seksualną. Dowiedzmy się więcej.
Nastrój zaczyna się w jelitach
Zdecydowana większość, bo aż około 95 proc. serotoniny, czyli hormonu szczęścia, wytwarzana jest w jelitach. Jednak aby wytworzyć optymalną ilość serotoniny, jelita muszą być w doskonałym stanie. Kiedy stan jelit nie jest „zadowalający”, poziom serotoniny może spaść. „Niski poziom serotoniny wiąże się z mniejszymi popędami seksualnymi” – mówi ginekolog dr Anna Cabeca.
Energia
Witaminy z grupy B, które są niezbędne do produkcji energii, wytwarzane są głównie przez bakterie żyjące w układzie pokarmowym. Tym samym, mniej witamin z grupy B oznacza mniejszą ilość energii. „Co więcej, niektóre bakterie komunikują się z innymi komórkami odpowiedzialnymi za regulację poziomu cukru we krwi” – mówi dr Anthony Thomas.
Serotonina a pożądanie i podniecenie
Ciekawostką jest, że serotonina znajduje się również w genitaliach. Niektóre badania sugerują, że spadek poziomu serotoniny, wiąże się ze spadkiem pożądania seksualnego.
Zapalenie
Dysfunkcja zdrowia seksualnego jest stosunkowo powszechna u osób zmagających się z zapaleniem stawów. „Zaburzenia w pracy mikrobiomu jelitowego, mogą prowadzić do stanu zapalnego” – mówi dr William W. Li.
Przewlekła choroba jelit
Większość dolegliwości jelitowych utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort. Zaliczymy do nich np.:
- zespół jelita drażliwego,
- nieswoiste zapalenie jelit,
- mikroskopowe zapalenie jelita grubego,
- wrzodziejące zapalenie okrężnicy,
- nietolerancja glutenu,
- choroba Crohna.
Oprócz zaparć i biegunki pojawiają się jeszcze inne typowe objawy:
- mdłości,
- wymioty,
- wzdęcia,
- zmęczenie,
- ból brzucha.
Zarówno fizyczne, jak i emocjonalne skutki schorzeń żołądkowo-jelitowych mogą potencjalnie wpływać na życie seksualne. Jednak ustalenie, czy wahania libido związane są z mikrobiomem, jest trudne. W takim przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
„Gastroenterolog będzie mógł zalecić wykonanie endoskopii, kolonoskopii lub USG brzucha, aby dowiedzieć się, co się dzieje”, wyjaśnia Li. „Może również skontrolować stan mikrobiomu pod kątem nieprawidłowości, wysyłając próbkę kału do testów” – dodaje.
Dr Kimberly Langdon, ginekolog położniczy, zauważa, że stany zdrowia psychicznego, takie jak depresja, często powiązane są z niskim libido.
Mikrobiom a seks – uzupełnianie probiotyków
Wiele schorzeń przewodu pokarmowego charakteryzuje się dysbiozą czyli zaburzeniem równowagi w jelitach. W takim przypadku ważne by przywrócić równowagę i wspomóc prawidłową pracę organizmu. Probiotyki czyli szczepy bakterii i drożdży, które dostarczane są wraz pożywieniem lub za pomocą suplementów, mogą korzystnie wpłynąć na życie seksualne. Probiotyki znajdziemy w:
- kapuście kiszonej,
- kiszonych ogórkach,
- fermentowanych produktach mlecznych,
- kwasie chlebowym.
Źródło: Healthline
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!