fbpx
Przejdź do treści

Migrena może zwiększać ryzyko powikłań ciążowych

Migrena może zwiększać ryzyko powikłań ciążowych

U ciężarnych cierpiących na migreny istnieje wyższe ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych – wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu „Headache”.

Migrenę określa się jako powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Według szacunków, w ciągu całego życia doświadczać jej może nawet od 12 do 28% społeczeństwa. Główną przyczyną uporczywych bólów głowy są czynniki genetyczne (odpowiadają za ok. 60% przypadków).

Istnieje kilka rodzajów migreny. Klasyczna, czyli inaczej migrena oczna, charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w okolicy oczodołu, połowicznym niedowidzeniem, obniżoną ostrością wzroku oraz nierzadko nudnościami i wymiotami.

Jeżeli napad bólu poprzedzony jest zaburzeniami wzroku, mamy do czynienia z migreną z aurą. Ten rodzaj migreny trwa zazwyczaj do trzech godzin, a ból obejmuje głowę i oczy. Mogą pojawić się też mdłości oraz porażenia wzroku. Oprócz tego wymienia się jeszcze inne rodzaje migreny, np. migrenę okoporaźną, porażenną, śnieg optyczny, i inne.

Migrena może zwiększać ryzyko powikłań ciążowych

Naukowcy z Danii postanowili sprawdzić, czy i w jaki sposób migrena może wpływać na stan zdrowia ciężarnych i ich dzieci.

W badaniu uwzględniono 22841 ciąż u kobiet cierpiących na migrenę oraz 228346 ciąż u zdrowych pań. Osoby z obydwu grup były w podobnym wieku i pochodziły z Danii.

Naukowcy doszli do wniosku, że migreny w ciąży wiązały się z wystąpieniem nadciśnienia tętniczego u ciężarnych. Również dzieci odczuwały negatywne skutki uporczywych bóli głowy doświadczanych przez matki.

Według ekspertów migreny zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia u dzieci zespołu zaburzeń oddychania, drgawek, gorączki. Oprócz tego istnieje większe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka.

Na pocieszenie

Jak podkreślają eksperci, niekorzystne efekty migreny nie występowały po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. – Migrena jest powszechnym zjawiskiem wśród kobiet w wieku rozrodczym. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że migrena w ciąży może prowadzić do wielu niekorzystnych skutków u matki i dziecka, jednak leczenie może złagodzić te zagrożenia – uspokaja autor badań Nils Skajaa ze Szpitala Uniwersyteckiego Aarhus.

W leczeniu migren wykorzystuje się przede wszystkim leki działające na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, czy nieselektywne i selektywne swoiste leki przeciwmigrenowe. Oprócz tego do łagodzenia skutków migreny stosuje się środki przeciwwymiotne i leki uspokajające. Ciężarna nie powinna ich jednak stosować na własną rękę. Odpowiednią farmakoterapię może zlecić wyłącznie lekarz.

Źródło: Medical Express, Puls Medycyny

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.